SNEC (2.): Jak solární investoři zareagují na prudké zdražení panelů?

Ceny solárních panelů atakují historické rekordy, ale směrem „na sever“. Od počátku letošního roku panely zdražily na velkoobchodním trhu o více než 18 %. Tato situace znepokojuje nejen investory, ale i výrobce panelů, kterým hrozí snížení poptávky ze strany institucionálních investorů, kterým se nevyplatí nové investice do FVE. Jak lze očekávat další vývoj na trhu?

Zdroj: MayerBurger

Rekordní zdražení polysilikonu

Ve dnech 3.-5. června proběhla v Číně největší odborná konference a výstava SNEC věnovaná fotovoltaice a moderní energetice. V sérií článků Vám přinášíme několik zajímavostí ze SNEC. Ve druhém článku analyzujeme příčiny prudkého zdražení solárních panelů. V první dílu seriálu jsme Vám představili nový flexibilní panel od společnosti SunMan.

Za boomem solární energetiky v posledních letech stálo zlevnění solárních panelů až o 90% za poslední dekádu. Proto se fotovoltaika stala nejlevnějším zdrojem elektřiny. Jenž cenový trend pokles panelů se obrátil.

Prudké zdražení solárních panelů je způsobeno zejména čtyřnásobným navýšením nákladů na klíčovou surovinou – křemík nebo-li polysilikon, jak vidíte na výše uvedeném grafu. Ceny polysilikonu se od poloviny roku 2020 do současnosti vyšplhaly na desetileté maximum ve výši přes 22 USD/kg.

„Cenový růst solárních panelů je letos k nezastavení.  Na konci prvního kvartálu 2021 trh očekával zastavení trendu a stabilizaci cen po ukončení oslav čínského nového roku a ochlazení přemrštěných cen námořní dopravy. K tomu bohužel nedošlo, ceny panelů dále stoupají. Od počátku roku ceny stouply již o téměř 30 %, “ říká Radek Orság ze společnosti SOLSOL s.r.o., která patří k největším distributorům panelů v Česku.

Situace se navíc na počátku června v Číně výrazně zkomplikovala. Jak vidíte na tomto videu, v severní Číně vyhořel obří chemický závod na výrobu solárního polysilikonu, který provozuje společnost Xinjiang West Hesheng Silicon Industry.  K podobné havárii došlo v létě 2020, kdy  explodoval další závod na výrobu polysilikonu také v severovýchodní Číně. A od té doby došlo ke zdražení polysilikonu.

Nastalá  situace zcela jistě ovlivní trh s polykřemíkem pro elektronický průmysl a solární energii. Náklady na polysilikon již začaly opět růst, zatímco solární trh pociťuje rostoucí nedostatek této suroviny.

Ohrožení nových projektů

Zcela nečekaný zvrat v cenách panelů může zpozdit nové solární projekty a zpomalit využívání solární energie. „Narušení poklesu cen solární energie nebylo více než deset let tak špatné,“ uvedla Jenny Chase, hlavní solární analytička u BloombergNEF.

Vyšší ceny ovlivňují poptávku a mohou zpozdit některé rozsáhlé projekty, uvedl to minulý týden výrobce panelů Canadian Solar. V Indii mohou být zasaženy projekty o 10 gigawattech, což odpovídá více než čtvrtině současné kapacity země. A podle analytiků z Cowen & Co by se mohly odložit také velké projekty v USA.

Toto zpoždění může být tak velké, že letošní rok může být prvním rokem po 17 letech, kdy dojde k negativnímu růstu počtu globálních solárních instalací, uvedli analytici průmyslového portálu Solarzoom.

Rostoucí ceny i v roce 2022?

Řada velkých investorů s ohledem na vývoj cen panelů a dopravních nákladů na střídače a další FV komponenty s velkou pravděpodobností odloží své projekty z roku 2021 až na rok 2021. Tento trend již potvrdilo několik předních analytických společností, které se zabývají vývojem globálního fotovoltaického trhu.

Není vyloučeno, že ceny panelů porostou i v druhém pololetí roku 2021. O vývoji trhu a cenách panelů rozhodnou investoři na klíčových trzích v Číně, USA a Indii. Letos zde investoři poprvé po mnoha letech zažijí situaci, kdy průměrné CAPEX (tj. kapitálové výdaje na FV projekty) rozhodně nepoklesnou na meziroční bázi.

Ceny panelů mohou zůstat i v roce 2022, ale nedostatek nabídky polysilikonu by se měl zmírnit v následujicích letech, kdy budou uvedeny do provozu nové továrny. „Je však velmi pravděpodobné, že loňskou hranici post-covidových cen panelů nedosáhneme ani v roce 2022,“ uzavírá Orság, jednatel společnosti SOLSOL.