SmartFlex: Nový montážní systém urychlí instalaci fotovoltaických elektráren

Německá společnost Kopp uvedla na trh nový fotovoltaický montážní systém pod značkou SmartFlex, který výrazně zvyšuje rychlost instalace nových fotovoltaických elektráren (FVE). Díky prefabrikovanému systému lze na bázi „Plug&Play“ umožňuje nové řešení instalaci FVE o výkonu 200 kWp během jediného dne, jak informuje výrobce na svém webu.

Zdroj: Kopp

Prefabrikovaný systém

Montážní systém SmartFlex se skládá ze čtyř integrovaných fotovoltaických modulů a dalších nezbytných komponentů, které jsou dodávány v opakovaně použitelných krabicích. Instalace probíhá s využitím pouze jediného nástroje.

Systém se pouze na místě elektrárny roztáhne a na střeše velmi snadno instaluje bez nutnosti kotvení. Po rozložení 1 základní dodávky lze na ploše o velikosti 1,7 m2 instalovat fotovoltaický systém o výkonu 1,6 kWp. „Pro systémy SmartFlex používáme vysoce výkonné fotovoltaické moduly s velkou účinností. To investorům zaručuje vyšší návratnost investice,“ říká Zouhair Kefi, vedoucí divize Energy & Home Automation ve společnosti Kopp.

Díky dodávanému zátěžovému materiálu systém SmartFlex bez problémů odolává i silnému větru a dalším extrémním povětrnostním podmínkám. Na rozdíl od tradičních FV montážních systémů tak SmartFlex eliminuje nutnost stovek nebo tisíců konstrukčních komponentů na stavbách elektráren.

Vysoká efektivita a nízké náklady

Montážní systém SmartFlex vyvinutý v Německu výrazně urychluje proces instalace fotovoltaické instalace. V praxi jeřáb dopraví jeho balení na střechu, kde jej pouze dva proškolení instalatéři rozloží. K montáži panelů je zapotřebí pouze jeden klíč.

Jeden systém SmartFlex, který zahrnuje čtyři fotovoltaické moduly, váží 150 až 300 kilogramů v závislosti na tom, kolik betonových bloků je třeba použít k jeho zatížení.
Díky své flexibilitě lze systém nainstalovat v krátkém době několika dní, a to i během  deště nebo mrazu. Instalatéři solárních zařízení tak mohou své zakázky rozložit na celý rok nebo efektivněji přijmout řadu dalších.

Montážní systém SmartFlex, včetně modulů, zátěžového materiálu, kabelů a konstrukční ochrany, je kompletně prefabrikován, složen a zabalen do přepravních boxů, které lze opakovaně použít, ve výrobním závodě společnosti Kopp v Kahlu nad Mohanem. Výrobce touto produktovou novinkou se výrazně snaží urychlit instalaci fotovoltaických systémů na střechy.

Podle informací společnosti Kopp je možné tímto způsobem instalovat FV moduly o celkovém výkonu 200 kWp během jediného dne, což by se běžnému montážnímu týmu s tradičních konstrukcí stěží podařilo.

Další informace o řešení SmartFlex najdete na níže uvedeném videu: