Slovensko po vzoru Česka odmítá další provozní podporu pro nové OZE

Podle předsedy slovenského energetického regulačního úřadu (ÚRSO) Andreje Jurise se budoucí podpora pro nové obnovitelné zdroje (OZE) na Slovensku promění. Stát již nebude platit za vyrobenou energii, ale zaměří se na podporu nových investic. Touto cestou chce jít i české ministerstvo průmyslu, které zatím nepočítá s vypsáním aukcí pro nové fotovoltaické elektrárny.

Zdroj: Wikipedia

Strategická záležitost

Podpora OZE je pro slovenského regulátora strategická otázka. „Nejobtížnější otázkou je nastavit podporu OZE tak, aby byla účinná, aby neměla velké dopady a nezatěžovala spotřebitele. Případná další podpora OZE by neměla směřovat k tzv. provozní podpoře, tj. za každou vyrobenou megawatthodinu elektřiny by byla stanovena určitá výše podpory. Budoucí podpora by měla spíše směřovat do investic,“ řekl Juris, šéf ÚRSO v rozhovoru pro portál webnoviny.sk.

V praxi to podle Jurise bude znamenat, že nové OZE dostanou podporu na určitou výši investičních nákladů. Pak by nové OZE již fungovaly ve standardním tržním prostředí.

„Tímto způsobem bychom v budoucnu nezatěžovali konečné ceny elektřiny pro spotřebitele,“ zdůraznil Juris.

Podle šéfa ÚRSO představuje investiční podpora slibnou koncepci, neboť takové nastavení podpory by mohlo pomoci rozvoji nových druhů OZE, jako je geotermální energie.

Lepší podmínky pro připojování nových zdrojů

Juris dále oznámil, že se chce v budoucnosti zaměřit také na podporu připojování nových OZE do sítě na Slovensku.

„Kromě investiční podpory musíme také usnadnit připojování nových OZE. Tím mám na mysli otázku tzv. G-komponenty (Pozn.: poplatku za připojení do sítě). Od začátku letošního roku jsme snížili výši G-komponenty o 50 % právě proto, abychom usnadnili rozvoj tzv. decentralizované výroby,“ uvedl Juris.

„Také jsme snížili poplatky za připojení pro výrobu elektřiny na úrovni odběrového místa. V nadcházejících měsících a letech se budeme zabývat zjednodušením celého procesu připojení a také provozním řádem. Chceme do energetiky integrovat více OZE a decentralizované výroby elektřiny ,“ uzavřel šéf slovenského energetického regulátora Juris.