Slovensko chce zvýšit podíl zelené energie, musí ale investovat

Slovensko plánuje do roku 2030 zvýšit podíl energie vyrobené z obnovitelných zdrojů na 19,2 z nynějších 12,5 procenta. K dosažení tohoto cíle bude ale země muset investovat 4,3 miliardy eur (zhruba 110 miliard Kč). Informoval o tom minulý týden slovenský ministr hospodářství Peter Žiga v rozhovoru pro deník SME.

Wikipedia


Navýšení podílu energie z OZE

Závazek ohledně posílení takzvané zelené energie Bratislava předloží Evropské unii v rámci svého energeticko-klimatického plánu. Loni Slovensko původně zvažovalo, že podíl energie vyrobené z obnovitelných zdrojů zvýší jenom na 18 procent, Evropská komise (EK) navrhovala 24 procent.

Celoevropský cíl do roku 2030 je v uvedené oblasti stanoven na 32 procent, Česko navrhuje příspěvek na úrovni 22 procent.

„Ve srovnání s jinými zeměmi Evropské unie jsme na tom velmi dobře. Osmdesát procent elektrické energie na Slovensku se vyrábí na takzvaných uhlíkově neutrálních technologiích – jaderné elektrárny, voda a obnovitelné zdroje. Jen deset procent (elektřiny) se vyrábí z uhlí,“ uvedl Žiga. Dodal, že investice do zelené energie ovlivňují i konečné ceny elektřiny pro spotřebitele.

Pokud by Slovensko chtělo výrazněji zvýšit podíl energie vyrobené z obnovitelných zdrojů, muselo by podle Žigy v určitém momentě vypínat atomové elektrárny. Na Slovensku, kde se dokončují další dva rozestavěné jaderné bloky v elektrárně Mochovce, mají jaderné bloky na výrobě elektřiny hlavní podíl.