Skupina UCED uvedla do provozu své první velkokapacitní bateriové úložiště

Zdroj: UCED
První projekt velkokapacitní akumulace energie
Nové bateriové úložiště energie (BESS) umožňuje společnosti UCED ukládat energii vyrobenou v obdobích vyšší produkce a využívat ji v době zvýšené poptávky, například v noci. Díky tomu dochází k efektivnějšímu využití obnovitelných zdrojů a zároveň k optimalizaci obchodování s elektřinou na krátkodobém trhu organizovaném Operátorem trhu s elektřinou (OTE).
„První velkokapacitní BESS představuje významný milník rozvoji naší společnosti UCED. Díky této technologii nejen zvyšujeme efektivitu našich zdrojů, ale také přispíváme k modernizaci české energetiky a podpoře udržitelnosti. Celý proces vedoucí k výstavbě BESS je velmi náročný a jeho realizace potvrzuje naše silné postavení v inovativních energetických projektech,“ říká ředitel divize Výroba skupiny UCED Jiří Kratochvil.
Rozšíření portfolia poskytovaných služeb
UCED BIO, provozovatel energetického zdroje v průmyslovém areálu ČKD Kutná Hora, využívá pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla fytomasu – obilnou a řepkovou slámu i cíleně pěstované energetické plodiny, zejména od zemědělců z okolí. V topné sezoně spálí v UCED BIO 12 tisíc kusů balíků slámy pro zásobování teplem podstatné části města Kutná Hora, tedy zhruba 4 tisíc domácností a firem, po celou zimu, která je připojena k Centrálnímu zásobování.
Od roku 2022 zde navíc provozuje elektrodový kotel o výkonu 25 MW, který přebytečnou energii v elektrické síti transformuje na teplo, které je dodáváno do zmiňovaného Kutnohorského centrálního zásobování teplem.
„Bateriové úložiště přispěje k navýšení výkonu našeho agregačního bloku a rozšíření portfolia podpůrných služeb výkonové rovnováhy, které poskytujeme provozovateli české elektroenergetické soustavy ČEPS. Nově jsme schopni poskytovat službu automatické regulace frekvence, tzv. primární regulaci,“ dodává Jiří Kratochvil.
Díky instalaci nové BESS v Kutné Hoře se UCED se zařadila mezi provozovatele velkých baterií v Česku, ke kterým patří společnosti jako ČEZ, Solar Global, Decci, SUAS, E.ON či C-Energy. Největší BESS v Česku představuje hybridní zdroj Energy Nest od Decci ve Vraňanech na Mělnicku, který kombinuje bateriovou akumulaci s plynovými turbínami. Samotné BESS má pak výkon 20 megawattů a kapacitu 22 megawatthodin.
Instalace unikátního měniče
Dodávku BESS realizovala v areálu teplárny na biomasu UCED BIO v Kutné Hoře společnost Společnost Tesla Energy Group (TEG). Jednalo se o první instalaci BESS s měničem Siemens Gamesa Proteus PCS-E ve střední Evropě. Projekt využívá evropské komponenty a pokročilou technologii kapalinou chlazených bateriových modulů CATL posiluje pozici společnosti TEG na trhu pokročilých bateriových systémů.
„Úspěšná realizace projektu v Kutné Hoře představuje významný technologický průlom díky několika klíčovým inovacím. Jde o první instalaci s měničem Siemens Gamesa Proteus PCS-E ve střední Evropě, která umožňuje mimořádně rychlou odezvu na požadavky sítě,“ uvádí projektový manažer společnosti Tesla Energy Group Pavel Filla.
Unikátní součástí projektu je využití kapalinou chlazených bateriových modulů CATL, které zajišťují rovnoměrné rozložení teplotní zátěže a umožňují dlouhodobý provoz úložiště na vysoký výkon. Použitý systém kapalinového chlazení s redundantním řešením navíc posouvá spolehlivost a životnost bateriových systémů na novou úroveň – zajišťuje až pětinásobně vyšší účinnost odvodu tepla oproti vzduchovému chlazení a umožňuje provoz na plný výkon i při extrémních teplotních podmínkách. Na rozdíl od běžnějšího vzduchového chlazení, které často trpí nerovnoměrným rozložením teploty a nižší účinností při extrémních teplotách, nabízí kapalinové chlazení výrazně lepší odvod tepla, což prodlužuje životnost baterií a zajišťuje stabilní výkon i při maximálním zatížení.
„Centrální kapalinové chlazení zajišťuje rovnoměrné chlazení všech článků bateriového úložiště. Systém je navíc navržen se záložním chillerem, což je zařízení, které odstraňuje teplo z kapaliny pomocí chladícího cyklu, díky kterému je při poruše možný automatický přechod na záložní systém,“ uzavírá Filla.