Skupina ČEZ bude do nových fotovoltaických elektráren investovat 90 miliard korun

Energetická skupina ČEZ plánuje do roku 2030 obří investice v hodnotě  500 až 550 miliard korun. Včera to oznámil v rozhovoru pro deník Hospodářské noviny finanční ředitel firmy Martin Novák. Na nové fotovoltaické elektrárny v Česku má společnost určeno 90 miliard Kč, které hodlá investovat v následujících letech.

Zdroj: GoldBeckSolar

Solární a bateriová ofenzíva

ČEZ na jaře oznámil, že plánuje do roku 2030 vybudovat obnovitelné zdroje o výkonu šest gigawattů, a to převážně fotovoltaické elektrárny v ČR. Jde zhruba o trojnásobek výkonu Jaderné elektrárny Dukovany. Oznámil to v květnu SeznamZprávám místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani.

V současnosti ČEZ provozuje v Česku fotovoltaické elektrárny (FVE) o výkonu přes 120 MWp, které postavil v letech 2009-2010. Většina z nich se nachází na brownfieldu v bývalém vojenském prostoru v Ralsku. Další FVE jsou pak umístěny v jižních Čechách a na jižní Moravě.

V současnosti ČEZ developuje na svých brownfieldech řadu nových obřích FVE, které začne stavět od roku 2022. Kromě nových solárů hodlá firma investovat další miliardy do obřích bateriových systémů. V současnosti připravuje firma 100 MW baterií, kterou hodlá instalovat na severní Moravě.

Masivní investice

Energetická skupina ČEZ plánuje do roku 2030 dohromady investovat přes půl bilionu korun, konkrétně 500 až 550 miliard korun.  Zhruba polovinu mají tvořit takzvané udržovací investice na současných zdrojích a majetku ČEZ, druhá polovina pak výdaje na růst firmy.

Jak upřesnil finanční ředitel společnosti Novák, nejde o nereálně plány, protože v současné době firma investuje 40 miliard korun ročně, což za deset let dělá zhruba 400 miliard korun.

Kromě výdajů do distribučních sítí nebo do dalšího rozvoje moderních energetických službách (ESCO) jsou v plánované kumulativní částce započtené také například výdaje ČEZ spojené s přípravou nového jaderného bloku v Dukovanech, akvizice firem či výdaje na stavbu nových obnovitelných zdrojů.

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ v prvním pololetí letošního roku meziročně klesl o 89 procent na 1,6 miliardy korun. Provozní výnosy stouply o dvě procenta na 108,2 miliardy Kč a provozní zisk před odpisy (EBITDA) klesl o 18 procent na 31,6 miliardy Kč. Na poklesu čistého zisku se podle ČEZ podílelo zhoršení tržních podmínek pro uhelnou energetiku v souvislosti se zvýšením klimatických cílů Evropské unie a doporučením české Uhelné komise ukončit spalování uhlí do roku 2038.