Skopal (Solar Global): V Česku nastal čas stavět nové solární elektrárny a investovat do zeleného vodíku

„Nejistota v české solární energetice končí. Nastal čas budovat nové fotovoltaické zdroje a akumulovat je v zeleném vodíku,“ prohlásil nedávno Vítězslav Skopal, majitel společnosti Solar Global, která patří mezi 5 největších solárních skupin v Česku.  

První vznikající projekty v oblasti „zeleného vodíku“ v Česku se představí na konferenci Smart Energy Forum v Praze dne 11. listopadu 2021.

Zdroj: SolarGlobal

Konec nejistoty

V polovině září schválila Poslanecká sněmovna novelu zákona o podporovaných zdrojích energie (NZPOZE). Díky schválení novely se tak vyřešila možná hrozba pro solární elektrárny v Česku. 

Poslanci přijali senátní úpravu NZPOZE, která dává provozovatelům fotovoltaik v Česku jistotu do budoucna. Navíc se sněmovna dohodla také na zavedení aukční podpory i pro nové solární elektrárny.

„Stabilní růst solárních parků díky schválené novele zákona do budoucna zajištěn. Nyní se můžeme soustředit na rozvoj projektů o objemu desítek MW jak u nás, tak i v zahraničí. Našim dalším cílem je vodík“, řekl Vítězslav Skopal.

Podle Skopala dává schválený interval výnosnosti 8,4-10,6 % (IRR) solárním parkům jistotu stabilního rámce ekonomiky do budoucna.

„Dalších 10 let máme předvídatelné podmínky: slunce bude svítit a my můžeme zásobovat trh čistou elektřinou. Díky efektivnímu provozu našich elektráren ustojíme i zvýšení solárního odvodu o 10 %. Vítáme také zařazení solárních elektráren mezi zdroje, pro které může v budoucnu vláda vyhlásit aukční podporu,“ doplnil Skopal.

Nová kapitola rozvoje obnovitelných zdrojů

Celkově je to skvělá zpráva pro obor solární energetiky v Česku. „Nyní se uzavřela složitá kapitola rozvoje obnovitelných zdrojů v ČR a nyní se můžeme plně soustředit na rozvoj dalších projektů skupiny Solar Global. Máme připravené projekty v objemu desítek MW jak v České republice v rámci modernizačního fondu, tak také projekty v řádu desítek MW v Polsku a ve Španělsku,“ upřesnil Skopal.

Ze velmi povzbudivé lže považovat i to, že v rámci dotací z Modernizačního fondu je podporována akumulace. V této souvislosti Skopal dodává, že to byla právě jeho společnost SolarGloba, která jako první v Česku realizovala první velkokapacitní úložiště BESS v Prakšicích, a proto má v tomto oboru velké zkušenosti.

„V inovačním projektu EFLEX pod garancí ČEPS (provozovatele přenosové soustavy v ČR), společně s E.ON, ČEZ, PRE, Škoda Auto a LEEF Technology, testujeme velkokapacitní úložiště pro nastavení pravidel a podmínek využívání k podpůrným službám a stabilizaci distribuční soustavy tak, aby se tyto zkušenosti mohly zhodnotit v dalších projektech v rámci modernizačního fondu,“ dodal Skopal

Nové investice

Letos získala společnost SolarGlobal autorizaci od MPO na výstavbu nové pozemní fotovoltaické elektrárny o výkonu 4 MWp. Její výstavba bude zřejmě již brzy zahájena v Radvanicích díky dotacím z Modernizačního fondu.

Firma má dále ambici expandovat i v oblasti zeleného vodíku. „A protože akumulace nejsou pouze baterie, naším dalším nejbližším cílem je zelený vodík,“ uzavřel Skopal.

První vznikající projekty v oblasti „zeleného vodíku“ v Česku se představí na konferenci Smart Energy Forum v Praze dne 11. listopadu 2021.

Klíčová témata konference Smart Energy Forum

▪ Aukce vs. smlouvy PPA- co restartuje boom fotovoltaiky v Česku?
▪ První zkušenosti s dodávkami solární energie na bázi PPA pro Škoda Auto a.s.
▪ Kvalita a bezpečnost provozu akumulačních bateriových a fotovoltaických systémů
▪ První zkušenosti s provozem agrovoltaických a plovoucích solárních elektráren v Česku
▪ Nové dotace z OP TAK a Modernizačního fondu
▪ Změny v legislativě a pojištění pro fotovoltaické a bateriové instalace
▪ Testování FV panelů na unikátní instalaci společnosti ČEZ a.s. v Ledvicích
▪ Možnosti financování FVE na bázi PPA a aukcí v ČR