Škoda Auto uvádí na trh nový akumulátor, který využívá použité baterie z elektromobilů
Smysluplné využití použitých baterií
Nový akumulátor slouží k uložení udržitelně vyrobené elektřiny do použitých baterií, které pocházejí z plně elektrického SUV ŠKODA ENYAQ iV a plug-in hybridních modelů SUPERB iV a OCTAVIA iV. To umožňuje například rychlé a flexibilní nabíjení elektromobilů v autosalonech. Dealeři Škody mohou také uskladněnou elektřinu využívat také pro osvětlení a klimatizaci svých showroomů a dílen.
Po úspěšně realizovaném pilotním projektu v Praze jsou nyní inovativní akumulátory energie k dispozici všem smluvním prodejcům značky Škoda. Automobilka dosud přijala 160 předběžných objednávek od dealerů v České republice, Německu, Nizozemsku a na Slovensku.
Systém skladování energie, který vyrobený ve spolupráci se společností IBG Česko, pojme až 20 baterií z plug-in hybridních modelů SUPERB iV a OCTAVIA iV o kapacitě 13 kWh, nebo pět baterií o kapacitě 82 kWh z elektrického SUV ENYAQ iV. Systém má celkovou kapacitu až 328 kWh, kterou lze využít k napájení rychlonabíjecích stanic s přenosovým výkonem až 150 kW.
Systém akumulace energie může dočasně uchovávat přebytečnou zelenou elektřinu, která je vyráběna například fotovoltaickými systémy u dealerů automobilky Škoda. Tuto elektřinu pak lze kdykoli využít bez ohledu na počasí nebo aktuální zatížení místní elektrické sítě.
Kromě toho mohou dealeři čerpat elektřinu vyrobenou na vlastní střeše pro osvětlení svého showroomu nebo pro provoz klimatizace. Systém skladování energie lze rozšiřovat nebo snižovat a v případě potřeby lze baterie v několika jednoduchých krocích vyměnit. V příštích letech by mohlo být postaveno více než 4 000 těchto udržitelných akumulátorů energie.
Druhý životní cyklus prodlužuje životnost baterií až na 15 let
Srdcem systému akumulace energie jsou baterie, které byly již dříve instalovány ve vozech ŠKODA ENYAQ iV nebo v plug-in hybridních modelech SUPERB iV, OCTAVIA iV a OCTAVIA RS iV. Pro první kusy nově vyráběného systému skladování energie budou použity baterie z testovacích a předsériových vozů. Později mohou tímto způsobem projít druhým životním cyklem i bateroe z ojetých sériových vozů.
Zkušenosti z pilotního projektu ukazují, že kapacita akumulátorů ve stacionárních akumulačních systémech klesá pouze přibližně o dvě procenta ročně. Systém tak prodlužuje životnost baterií až na 15 let, čímž výrazně zlepšuje jejich uhlíkovou stopu.
Na konci tohoto druhého životního cyklu společnost Škoda bateriové články řízeně recykluje. Získané suroviny se pak použijí k výrobě nových baterií.
Na systémy pro ukládání energie poskytuje automobilka Škoda dvouletou záruku, na použité baterie druhého životního cyklu je záruka osmiletá.