Singapur uvedl do provozu jednu z největších plovoucích solárních elektráren na moři
Efektivní řešení pro boj s emisemi
Singapur má velký problém s emisemi CO2. Tato ostrovní země má nedostatek volné půdy pro instalaci pozemních solárních elektráren, proto sází na jejich instalaci na moři.
Na instalaci největší plovoucí solární elektrárny v jihovýchodní Asii, která se nachází v Singapuru, se použilo celkem 13 312 panelů, 40 střídačů a více než 30 000 plováků. Elektrárna na moři v úžině Johor vznikla na ploše o rozloze 45 fotbalových hřišť.
Očekává se, že zařízení vyprodukuje ročně přibližně 6 MWh energie, což se potenciálně vyrovná odhadovaným 4 258 tunám oxidu uhličitého.
Vysoká odolnost povětrnostním podmínkám
Na instalaci této plovoucí solární elektrárny se použil unikátní systém plováků a robustního ukotvení. Toto zajišťuje, že elektrárna je stabilní a dokáže odolat drsným povětrnostním podmínkám na otevřeném moři.
Elektrárna je vybavena řídicí systémy a 22kV transformátorem. Získaná energie ze slunečního svitu je pak přenášena pomocí podmořského kabelu, který ji dále posílá do národní přenosové sítě v Singapuru.
Součástí plovoucí platformy, na které se elektrárna nachází, je také klimatizovaná druhá paluba, která slouží jako návštěvnické centrum a nechybí vyhlídková galerie. Podle Franka Phuana, CEO společnosti Sunseap Group tato plovoucí solární elektrárna představuje důležitý milník pro jeho společnost
„Věříme, že volný plochy na vodní hladině, jako je moře, přehrady či jezera, nabízejí skvělé příležitosti pro rozvoj solární energetiky v oblastech jako je Singapur, kde je nedostatek volné půdy a vysoká koncentrace populace na ostrovech. Jsou zde ideální sluneční podmínky a díky instalaci na moři zde nehrozí velké riziko krádeže či vandalismu,“ říká Phuan.