Silná lobby: O osudu novely zákona o POZE se rozhodne do poloviny května. Jinak hrozí zdražení tepla?

Projednávání návrhu novely zákona o podporovaných zdrojích ve sněmovně se komplikuje Pokud však novela nebude schválena, doplatí na to 4 milionů Čechů zdražením tepla. Teplárnám  by totiž koncem tohoto roku skončila veškerá provozní podpora, což by je nutilo zdražit či uzavřít své provozy.

Zdroj: Poslanecká sněmovna

Komplikace ve Sněmovně

Novela zákona o podporovaných zdrojích energie (NZPOZE), kterou vláda už loni v květnu poslala do Poslanecké sněmovny, stále leží v dolní komoře. Poslancům se podařilo projednat tuto ožehavou normu jen v prvním čtení

Ve druhém čtení NZPOZE narazila na silný odpor ve výborech. Její schválení závisí na prioritách poslanců během aktuální schůze. Zde je novela aktuálně zařazena na program sněmovní schůze, která pokračuje od úterý, a to pod bodem číslo 39.

NZPOZE výrazně snižuje podporu pro solární elektrárny, naopak nejvyšší možné zvýhodnění přiznává bioplynovým elektrárnám. Dalším cílem novely je zavedení aukcí na podporu rozvoje výstavby nových obnovitelných. Umožní financovat podporu elektřiny, tepla a biometanu z obnovitelných zdrojů a z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla i v příštím roce.

Podle dostupných informací je jedinou otevřenou otázkou, která projednání NZPOZE blokuje, stanovení výše vnitřního výnosového procenta zejména v případě fotovoltaických elektráren vybudovaných v letech 2009 a 2010. Pro schválení návrhu zákona v tomto roce je nezbytné urychleně najít kompromis ve sporném bodu hodnoty IRR pro obnovitelné zdroje energie.

Vlivná lobby

Proto na urychlené schválení NZPOZE tlačí nejen Teplárenské sdružení, ale také Svaz průmyslu a dopravy ČR a Hospodářská komora ČR. Za tímto účelem uplatnily tyto subjekty minulý týden silný lobbistický tlak na ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka a politickou reprezentaci. Cílem je umožnit přednostní projednání zákona o podporovaných zdrojích energie ve 2. čtení na probíhající řádné schůzi Poslanecké sněmovny. 

Provozní dotace na provoz tvoří podstatnou část ekonomiky tepláren, bez nich by většina provozů nebyla rentabilní. Původní podpora měla podle plánů končit loni, vláda však s Evropskou komisí vyjednala posunutí termínu do konce letošního roku. Do té doby měla být schválena nová pravidla. Právě v rámci NZPOZE se má umožnit souběh provozní a investiční podpory. Peníze mají být ve velkém využity na přechod od uhlí k šetrnějším zdrojům, například k plynu či k biomase.

Teplárny, které nyní spalují uhlí, tíží navíc rychle rostoucí ceny emisních povolenek. Od loňského roku jejich cena vzrostla takřka na dvojnásobek, a to o více než 44 eur za tunu.

Na podporu tepláran vláda na konci dubna  představila první výzvy pro získání peněz z Modernizačního fondu, v němž jsou desítky miliard korun určeny právě na vylepšování tepláren. Jenže předseda Teplárenského sdružení Tomáš Drápela tvrdí, že bez přijetí zákona je ohrožena i modernizace.

„Transformace teplárenství by byla zcela paralyzována. Nemělo by smysl do toho dávat peníze. Veškeré investice do modernizace by byly zmařené,“ prohlašuje Drápela. Jinými slovy, teplárny by ani projekty nepodávaly. Bez provozní podpory by se jim to nevyplatilo.

Spor o soláry

Schválení NZPOZE brzdí zejména sporná otázka překompenzace podpory pro obnovitelné zdroje, kde jsou znevýhodněny solární elektrárny postavené v minulosti. V této otázce panují navíce i neshody uvnitř vládní koalice. Na řešení problému se rozcházejí vicepremiér Karel Havlíček s poslanci vládního hnutí ANO.

Na konci dubna Ministerstvo průmyslu a obchodu oznámilo, že připravuje upravený návrh NZPOZE, který na jedné straně zavede daň pro fotovoltaiky z let 2009 a 2010 a na druhé stanoví rozpětí pro povolený výnos mezi 8,4 a 10,6 procenta.

„Je to citlivá záležitost. Snažíme se najít kompromis, který bude možné ve sněmovně schválit,“ uvedl ministr Havlíček. Toto řešení považuje Komora OZE za přijatelný kompromis, který podporuje.

„Rozumíme závažnosti nastavení výše vnitřního výnosového procenta při kontrole nadměrné podpory. Nicméně neustálé předkládání nových inovativních návrhů v nás budí spíše dojem snahy o zablokování přijetí novely zákona jako takové. Čtyři miliony lidí připojených na soustavy zásobování teplem se nesmí stát rukojmími nezvládnutého boomu fotovoltaiky v letech 2009 a 2010,“ uvedl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení České republiky Tomáš Drápela.

NZPOZE, která zahrnuje podporu pro teplárny, je ve Sněmovně před druhým čtením. Pokud by novelu poslanci neprojednali během příštího týdne na své aktuální schůzi, je pravděpodobné, že do voleb neprojde celým legislativním procesem. A po volbách se na něm začne pracovat úplně od začátku.

„Neschválení zákona bude mít za následek ohrožení stávajících provozovaných zdrojů. To je do plánovaných investic do ekologizace v oblasti teplárenství, plynárenství, elektroenergetiky i průmyslu. A podepíše se i na omezení možnosti přechodu z uhlí na nízkoemisní hospodářství. Počítat je třeba i s negativním dopadem do státního rozpočtu, čerpání prostředků z fondů EU a dopady pocítí pak zejména obyvatelstvo,“ zdůraznila ve společném prohlášení určeném poslancům SP ČR a HK ČR.