Silná aliance v čele s Teslou hodlá brzy ukončit éru spalováků na silnicích

Silní hráči na poli elektromobility jako je Tesla, Rivian, LUcid Motors nebo Siemens a spojili síly na poli lobbingu v USA. Společně založili sdružení s názvem Zero Emission Transportation Association (ZETA), jehož cílem je brzy  prosadit konec automobilů se spalovacími motory na cestách v USA do roku 2030.

Zdroj: Siemens

Zdroj: Siemens

Silná aliance

Ke členství v ZETA se hlásí již více než dvacet světových společností jako Tesla, Rivian, Proterra, Enel, Volta či Siemens. Sdružení ZETA však nebude tlačit jednotlivé  státy USA k tomu, aby od svých obyvatel vyžadovaly pouze nákup elektrických vozidel, ale spíše podporuje politiky motivující k jejich prodeji.

ZETA bude také prosazovat zlepšení infrastruktury, jako jsou dobíjecí stanice pro elektromobily, anebo přísnější emisní normy, které pomohou dotlačit více zákazníků k elektromobilům.

Zákaz prodeje spalovacích aut do roku 2030 má podle zástupců nově zřízené lobbistické organizace ZETA platit pro lehká, střední i těžká vozidla. Výkonným ředitelem organizace ZETA byl zvolen Joe Britton, který 15 let pracoval v americkém Senátu.

Podpora nového prezidenta

ZETA bude mít nyní zřejmě větší šanci prosadit svou agendu pod vedením nově zvoleného prezidenta Joea Biden0. Zatímco končící prezident Trump několikrát tvrdil, že elektromobily podporuje, jeho administrativa se pokusila ve svém návrhu rozpočtu na rok 2020 ukončit federální slevu na dani z elektromobilů, ale ve své snaze neuspěla.

Jedním z Bidenových cílů je vytvořit 1 milion nových pracovních míst v automobilovém sektoru a „učinit Ameriku světovou jedničkou ve výrobě elektrických vozidel“.  Biden proto usiluje o to, aby federální vláda vyměnila všechna vozidla se spalovacími motory ve svém vozovém parku za elektrická.

ZETA má několik jasných cílů. Chce dál rozšiřovat podporu nákupu elektromobilů, rozvíjet emisní cíle, podporovat investice do infrastruktury, domácí (americkou) výrobu a spolupráci na federální úrovni.