Síkela (MPO): Úplná dekarbonizace české energetiky nastane za 10 let

Pro budoucí investice do nových energetických zdrojů je důležitá i stabilní legislativa. Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) stát do konce října pošle do Bruselu takzvaný Národní klimaticko-energetický plán. A do konce roku bude také předložena aktualizovaná státní energetická koncepce s výhledem do roku 2050 založená na rozvoji obnovitelných zdrojů a jádra.

Zdroj: MPO

Kdy přijde dekarbonizace?

Minulý týden ministr průmyslu Síkela oznámil termín úplné dekarbonizace tuzemské energetiky v roce 2033. Případný dočasný nedostatek výrobních zdrojů mezi rokem 2027 a spuštěním nových jaderných zdrojů (předpoklad spuštění nového bloku v Dukovanech je rok 2037) se dá podle něj překlenout novými plynovými zdroji, kogenerací a dovozy elektřiny.

Summit ke kritickým minerálům a čisté energii i klima a energetická bezpečnost. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela se zúčastnil setkání členských států Mezinárodní agenturou pro energii (IEA) v Paříži, kde se ministři věnovali nedostatku kritických minerálů. V rámci pracovní cesty se ministr zúčastnil také konference Agentury pro jadernou energii (NEA).

Jádro a OZE v centru pozornosti

Právě pro dekarbonizaci bude totiž potřeba dostatek vyrobené elektřiny z obnovitelných zdrojů, které bude doplňovat výroba z jádra.

 „Jaderná energetika bude hrát významnou roli v tom, aby dekarbonizace proběhla bezpečně a udržitelně. Pro dekarbonizaci ekonomiky bude potřeba spousta elektřiny a tu bude třeba vyrobit. Obnovitelné zdroje bude nezbytné doplňovat jádrem. S ostatními ministry jsme diskutovali o tom, jak využít mezinárodní spolupráci k zajištění co nejlepších podmínek pro rozvoj jádra,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela s tím, že pro Českou republiku zapojení českého jaderného průmyslu a jeho rozsáhlého know-how, které má ve světě skvělou pověst, velkou příležitostí.

„Abychom v naší snaze dekarbonizovat energetiku byli úspěšní, musí naše energetika zůstat udržitelná, bezpečná a cenově dostupná. To se nám bez jádra nepovede. Já jsem rád, že Česká republika nyní je jedním z důležitých motorů této změny. Považuji to za důležitou investici do budoucnosti naší energetiky, ale i samotného průmyslu,“ dodává ministr Síkela.

Zajištění kritických minerálů

Pro zajištění bezpečnosti energetiky v rámci dekarbonizace je podle Síkely důležitý přístup ke kritickým minerálům a čisté energii.

 „Musíme dodavatelské řetězce kritických minerálů, které jsou nutné pro proměnu energetiky, upravit tak, aby v nich hlavní roli hráli důvěryhodní partneři, udržitelnost a transparentnost,“ říká Síkela.

O energetice jednal ministr Síkela během své nedávné návštěvy Kanady, kdy se v Paříži setkal s kanadským ministrem pro energetiku Jonathanem Wilkinsonem.

Spolupráce s Kanadou v energetice má velký potenciál pomoci nám i celé EU s modernizací energetiky. Týká se to takových oblastí, jako jsou malé modulární reaktory, dodávky LNG nebo dodávky vodíku,“ popisuje Síkela.