Síkela (MPO): Proces modernizace české energetiky a posilování energetické bezpečnosti zdárně pokračuje

Zdroj: MPO
Snížení závislosti na Rusku
Ačkoliv proces modernizace naší energetiky, posilování energetické bezpečnosti a plnění našich klimatických cílů v žádném případě není jednoduchý, dlouhodobější vývoj jasně ukazuje, že se tato proměna daří.
Podle Síkely se nám podařilo zareagovat na ruské zneužívání energetiky jako zbraně. Snížili jsme spotřebu plynu a našli alternativní dodavatele. Díky tomu podíl plynu dováženého z Ruska na celkové EU spotřebě klesl z 45 procent v roce 2021 na 18 procent v první polovině letošního roku.
V první polovině roku 2024 jsme si polovinu elektřiny v EU vyrobili z obnovitelných zdrojů. Téměř jsme ukončili dovoz ruské ropy do Evropy. Česko se zbaví závislosti na ruské ropě v příštím roce.
Další úspěchy
„Nadále ale před sebou máme zásadní úkoly od zvýšení energetické účinnosti, přes lepší ochranu spotřebitelů, další snižování dovozu ruských energetických surovin až po – a to především – zajištění dostatku energií za přijatelné ceny jak pro domácnosti, tak pro firmy. Na to vše se budeme muset v příštích letech nadále zaměřit,“ zdůraznil Síkela.
Za úspěch lze považovat přijetí všech klíčových legislativních balíčků v rámci programu Fit-for-55, včetně změn vyplývajících z plánu REPowerEU, jehož cílem je rychlé odstranění závislosti na ruských fosilních palivech. Emise skleníkových plynů v EU klesly v 2022 o 32,55 % ve srovnání s rokem 1990, zatímco hospodářství EU vzrostlo o 67 %, což ukazuje, že růst lze oddělit od emisí.
EU přijala první seznam projektů společného zájmu (PCI) a projektů vzájemného zájmu (PMI), které mají za cíl vytvořit infrastrukturu podporující diverzifikaci a dekarbonizaci. Také byl představen Plánu pro rozvoj energetických sítí, který řeší klíčové výzvy při rozšiřování, digitalizaci a efektivnějším využívání přenosových a distribučních sítí .
V roce 2023 se instalovaná kapacita solární energetiky zvýšila o rekordních 56 GW. Větrná energie se stala druhým největším zdrojem elektřiny v EU, před plynem.
Evropská vodíková banka, financovaná z Inovačního fondu ETS, rozdělila téměř 720 milionů EUR na sedm projektů obnovitelného vodíku v Evropě. Bbyla zahájena Evropská průmyslová aliance pro malé modulární reaktory, která urychlí vývoj a nasazení prvních SMR projektů v EU do roku 2030.
Odkaz na celou zprávu najdete na tomto linku: https://lnkd.in/efYqBNhx