Shoda expertů: Změna v legislativě umožní brzy dynamický rozvoj akumulace energie v Česku

 Po několika letech úsilí se blýská na lepší časy pro rozvoj sektoru akumulace energie v Česku. Nový kodex ČEPS a take novela energetického zákona dávají šanci provozovatelům velkých baterií na komerční poskytování služeb. Shodli se na tom přední experti, kteří vystoupí na online konferenci Smart Energy Forum.

Zdroj: www.SmartEnergyForum.cz

Zdroj: www.SmartEnergyForum.cz

Změny v legislativě

Až dosud platilo, že  samotně stojící bateriový energetický systém skladování (BESS) nemůže být zapojen ani do distribuční, ani do přenosové soustavy. V tomto pojetí, mohou být BESS používány prakticky pouze v součinnosti s točivým zdrojem, tedy nejčastěji v rámci uhelné či plynové teplárny.

Nový kodex provozovatele přenosové soustavy (dále jen „Kodex“) od ledna 2021 umožní provozovatelům BESS legálně poskytovat podpůrné služby pro společnost ČEPS, operátora české přenosové soustavy.

„Můžu potvrdit, že od ledna 2021 v rámci nově platného Kodexu  dojde ke změnám v poskytování podpůrných služeb. Jedná se mimo jiné o zavedení agregace a snížení kodexových minim pro provozovatele BESS,“ prohlašuje Svatopluk Vnouček, místo předseda představenstva ČEPS, a.s., který jako klíčový řečník vystoupí na online konferenci Smart Energy Forum.

Legalizace BESS má podporu většiny parlamentních stran, které budou brzy hlasovat o novele energetického zákona (NEZ). Do NEZ se nedávno podařilo vložit na popud poslance Jurečky pozměňovací návrh, který zavádí nový legislativní rámec pro akumulaci energie.

NEZ  sice řeší především ochranu spotřebitelů před „ energetickými šmejdy“, ale také nově přinese  první zákonná pravidla pro baterie. „Pro sektor akumulaci energie u nás to bude znamenat velký zlom,“ říká expert na legislativu Pavel Doucha, který jako řečník vystoupí na online konferenci Smart Energy Forum.

Zapojte se aktivně do diskuze s experty

„Návrh poslance Jurečky v rámci NEZ přináší změny nejen pro akumulaci v elektřině, ale i pro akumulaci energie do plynu nebo tepla,“ říká René Neděla, náměstek MPO pro energetiku, který vystoupí na Smart Energy Forum.

Jak dodává Neděla, pokud poslanci podmínky pro baterie chtějí v NEZ změnit, MPO se tomu bránit nebude.

V rámci nového konceptu online konference Smart Energy Forum můžete sledovat všechny přednášky předtočené ve vysoké kvalitě zkušenými TV filmaři. Navíc, můžete vše živě diskutovat s experty online.

Co se všechno dovíte na online konferenci Smart Energy Forum?

– jaké služby provozovatelům BESS umožní od ledna 2021 poskytovat ČEPS
– proč je nutné mít k provozování baterii licence
– jaké kritéria budou muset splnit provozovatele BESS na poskytování podpůrných služeb
– proč akumulace změní budoucnost energetiky v Česku.

Výše uvedené otázky můžete diskutovat ve dnech 25.-26.listopadu na online konferenci Smart Energy Forum. V případě přihlášky 3 a více účastníků z dané firmy, poskytujeme na 2-denní program konference 25% slevu.

Na konferenci Smart Energy Forum se můžete přihlásit online.