SHAR-Q: Revoluční projekt pro obchodování se zelenou elektřinou
Nová platforma pro obchod se zelenou energií
Společnost Atos minulý týden oznámila, že se jí po mnoha měsících vývoje podařilo úspěšně ukončit projekt, který může zásadně změnit způsob obchodování s elektřinou z lokálních obnovitelných zdrojů a podpořit budování soběstačných komunit. Společnost Atos celý projekt koordinovala a spolu s , partnery z několika zemí vyvinula novou obchodní platformu SHAR-Q. Jedná se v podstatě o aplikaci pro snadné sdílení elektrické energie.
SHAR-Q propojuje provozovatele obnovitelných zdrojů a úložišť elektřiny, majitele elektromobilů, provozovatele elektrických sítí i ostatní účastníky elektroenergetického trhu.
„Na úrovni jednotlivých domácností umožňuje obchodovat s přebytky elektřiny, vyrobené například solárními panely na domě. Poskytuje propojení s odběrateli, kteří si touto levnou elektřinou mohou třeba dobít svůj elektromobil, stejně jako s komerčními subjekty či dodavateli elektrické energie, kteří mohou energii za dohodnutou cenu odebrat,“ vysvětluje princip platformy SHAR-Q Adam Kapala, Solution Architect ve společnosti Atos.
Na vývoji platformy SHAR-Q pracoval tým zhruba 30 specialistů z 11 firem v 7 evropských zemích více než 3 roky. „Výsledkem je řešení, které, podobně jako třeba Facebook, propojuje vlastníky zdrojů elektřiny, majitele úložišť energie a spotřebitele s ostatními subjekty trhu s elektřinou. Tím se otevírá možnost obchodování s energií prakticky pro kohokoli, a k tomu je platforma SHAR-Q připravena na blížící se legislativní úpravy energetického zákona,“ upřesňuje Adam Kapala.
Čistá a udržitelná energetika bez hrozby blackoutu
Na platformě SHAR-Q je možné vytvářet webové či mobilní aplikace, které pak, podobně jako sociální síť, propojují výrobce a odběratele elektřiny. V praxi si projekt vyzkoušela například skupina sousedů v Rakousku. Vytvořili lokální energetickou komunitu a prostřednictvím SHAR-Q si vzájemně sdíleli přebytky vyrobené elektřiny (ze solárních panelů na střechách, domácích elektráren apod.), aby si zajistili výhodnější ceny.
Elektronické tržiště využívají i v Řecku a v Portugalsku. Řecký provozovatel regionální distribuční soustavy společnost HEDNO díky platformě SHAR-Q provozuje spolehlivou síť dobíjecích stanic pro elektromobily.
Platfoma propojila velké množství veřejných a domácích dobíjecích stanic, čímž se vyhnula potížím s přetížením elektrické soustavy. Solární laboratoř Enercoutim v Portugalsku se zaměřuje na výrobu a distribuci obnovitelné energie. Platforma SHAR-Q jí umožňuje sdílet skladovací kapacity a vytvořit nezávislou síť.
Podpora energetické transformace
Projekt je financován Evropskou komisí prostřednictvím programu H2020. Celkově na něj Evropská komise přispěla 4 miliony euro. Podle Andrea Rossiho, vedoucího oddělení energetiky, mobility a umělé inteligence ve skupině pro výzkum a vývoj v Atosu Iberia, je cílem projektu podpořit digitální transformaci velkých komunit či místních ekosystémů.
„Projekt SHAR-Q jim dává možnost opatřit si vhodnější nástroje pro řízení, přizpůsobení a vyvážení všech aspektů souvisejících s hodnotovým řetězcem energetického sektoru,“ uvedl Rossi.
Kromě technického rozvoje měl projekt SHAR-Q podporu a zastoupení významných evropských poradci v energetickém sektoru, jejichž podpora byla klíčová pro zajištění relevantnosti výsledků projektu v souladu s očekáváními a potřebami trhu.
Tato skupina poradců vývojáře v klíčových momentech vývoje SHAR-Q softwarového produktu směřovala tak, že výsledná platforma je orientovaná na reálné provozní prostředí tvořené nově vydanou evropskou energetickou legislativou.