SFŽP: Modernizační fond nabídne 120 miliard korun na podporu nízkouhlíkové energetiky

Státní fond životního prostředí (SFŽP) se v současnosti aktivně podílí na přípravě a administraci několika nových finančních nástrojů, jejich prostředky budou cílit na podporu nízkouhlíkové energetiky, inovací i změnu klimatu.

Zdroj: Wikipedia

Zdroj: Wikipedia

Modernizační fond podpoří obnovitelné zdroje

Výroba a využití energie z obnovitelných zdrojů, energetická účinnosti či problematika změny klimatu. Nejen to jsou témata nového Modernizačního fondu, jehož cílem je pomoci ekonomicky slabším zemím Evropské unie na cestě k nízkouhlíkové energetice.

Modernizační fond bude financován z výnosů dražeb emisních povolenek v EU, vyhrazena pro něj budou dvě procenta celkového počtu povolenek pro období 2021–2030. Státní fond životního prostředí byl zákonem o obchodování s emisními povolenkami určen jako příjemce finančních prostředků z Modernizačního fondu a bude plnit roli poskytovatele, který do jednotlivých oblastí podpory rozdělí v období 2021–2030 zhruba 120 miliard korun.

„Aktuálně probíhá finalizace základních dokumentů programu a připravují se první schémata podpor, vše s ohledem na nezbytnou komplementaritu k ostatním nástrojům EU, zejména operačním programům pro období 2021+“, říká ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

První výzva z Inovačního fondu vyhlášena

Kromě výše zmíněného Modernizačního fondu je v současnosti možné požádat o podporu z Inovačního fondu, který se zaměřuje na financování velkých inovativních projektů demonstrujících nízkouhlíkové technologie a postupy v energeticky náročných průmyslových odvětvích. Inovační fond bude disponovat zhruba 10 miliardami eur, celková alokace je závislá na ceně emisních povolenek v období 2020-2030.

„V případě Inovačního fondu poskytuje Státní fond životního prostředí ČR poradenství subjektům, které chtějí žádat o podporu v jednotlivých výzvách. V současnosti je již možné podávat žádosti do první výzvy s celkovou alokací jedné miliardy eur, v rámci které soutěží projekty ze všech členských států Evropské unie,“ vysvětluje Ivo Marcin, ředitel Odboru mezinárodních programů a fondů.

„Výzva je zaměřena na velké projekty o minimálních nákladech 7,5 milionu eur, přičemž vítězné projekty budou moci čerpat dotaci až 60 % z dodatečných investičních a provozních nákladů spojených s inovacemi. Příspěvek z Inovačního fondu je navíc možné synergicky provázat s pomocí dalších programů, například Modernizačního fondu, Fondu soudržnosti, InvestEU a dalších,“ dodává  Marcin.

Žádosti je možné zasílat do konce října

První výzva Inovačního fondu je otevřená do 29. října 2020, žádosti je možné předkládat přes webovou stránku Funding and Tenders Portal, kde mohou zájemci o financování nalézt i potřebnou dokumentaci. Proces podávání žádostí bude rovněž popsán na webináři plánovaném na 14. 7. 2020 od 14 do 16 hodin s možností zodpovězení dotazů účastníků. Více informací najdete na internetové stránce Evropské komise.

Veškeré další podrobnosti a aktuální informace týkající se přípravy Modernizačního fondu a dalších nových evropských nástrojů zaměřujících se na inovace a energetiku můžete sledovat na našich internetových stránkách v sekci Modernizační fond.