Šest důvodů: Proč se v Česku postaví 15 GW nových solárních elektráren do roku 2030?

Česko stojí na prahu “solárního tsunami”. Tři distributoři potvrdili, že schválili připojení více než 11 500 MWp nových fotovoltaických elektráren do sítě. Do roku 2030 je velmi reálné, že v Česku vznikne až 15 000 MWp nových solárů.  Co skutečně rozhodne o nové éře české fotovoltaiky?

Budoucí boom výstavby nových fotovoltaických elektráren (FVE) bude určovat 6 zásadních faktorů. Pojďme si je pojmenovat a analyzovat?

1.Nový legislativní rámec

Největší brzdou rozvoje české fotovoltaiky je v současnosti zaostalá legislativa. Revoluci přinese počátek října, kdy Ministerstvo průmyslu  a obchodu předloží vládě a parlamentu ke schválení novelu energetického zákona (NEZ).

Kromě zvýšení limitu na provozování nových FVE bez licence bude součástí NEZ také usnadnění povolovacích procesů. Dalším prvkem NEZ bude nový legislativní rámec pro komunitní projekty, agrovoltaiku a akumulaci energie.

O změnách v legislativě můžete na Smart Energy Forum diskutovat s René Nedělou, náměstkem pro energetiku na MPO a Pavlem Douchou, předním právním expertem na OZE.

2. Nové dotace

Boom současné fotovoltaiky v Česku je z velké části tažen nabídkou investičních dotací. Jejich počet a objem se dále rozšíří, jelikož stát získává obří prostředky z eurofondů a také z prodeje uhlíkových povolenek.

Jaké dotace na agrovoltaiku a komunitní projekty v Česku se chystají v blízké budoucnosti? Na to Vám odpoví během Smart Energy Forum náměstek sekce fondů EU na MPO Marian Piecha nebo náměstek pro řízení ekonomiky na MŽP Jan Kříž.

3.Boom komunitní energetiky

Minulý týden proběhl ve sněmovně seminář, kde ministři resortu průmyslu a životního prostředí deklarovali jasně podporu tzv. komunitním energetickým projektům (KEP).  Jejich boom již probíhá, neboť metropole Praha a Brno již první KEP aktivně realizují. Do tohoto boomu se již aktivně zapojují desítky českých měst od Karviné až po Kladno.

Jaké jsou perspektivy KEP a jak je stát dotačně podpoří? Na tyto otázky získáte fundovanou odpověď během Smart Energy Forum od Patricie Čekanové, předsedkyně Asociace komunitní energetiky ČR a také od Petra Valdmana, ředitele SFŽP, který chystá podporu pro KEP.

4.Boom agrovoltaiky, zeleného vodíku a další inovace

V Česku se chystá první velká investice do agrovoltaiky (APV), a to zcela bez dotací již v příštím roce. Zájem o APV je obrovský, což potvrzují zemědělci i časté návštěvy českých solárních investorů na funkční projekty v zahraničí.

To samé platí také o zájmu solárních investorů o zelený vodík, který se primárně bude vyrábět z OZE. Kromě ČEZu se v Česku již chystá nejméně tucet projektů do H2, které budou primárně napájené solární energií.

Rozvoj APV a zeleného vodíku umožní nejen chystané změny v legislativě, ale zejména nové dotace pro tento typ inovativních projektů. Boom fotovoltaiky v Česku bude spojen také s inovacemi v oblasti plovoucích FVE, fotovoltaických Carportů pro nabíjení elektromobilů nebo v oblasti výrobu zeleného vodíku.

O prvních zkušenostech z reálných projektů v oblasti zeleného vodíků se s Vámi během Smart Energy Forum podělí přední FV expert Benedikt Ortmann (Global Director pro solární projekty ve společnosti BayWa r.e.) a také Luboš Hajský, CEO společnosti Devinn. Obě tyto firmy již úspěšně realizují projekty v oblasti zeleného vodíků.

Své zkušenosti z branže APV Vám ve své přednášce sdělí Sascha Krausse, Managing Director ze společnosti Next2Sun Mounting Systems GmbH.

5. Nové obchodní modely

Díky prudkému zdražení elektřiny kvůli válce na Ukrajině se již vyplatí investovat do FVE bez dotací. Budoucnost zejména velkých FVE na zemi či vodě bude spojena s novými typu obchodních modelů jako jsou PPA kontrakty či využití FVE v rámci virtuálních elektráren.

O trendech a nových obchodních modelech můžete na Smart Energy Forum diskutovat s přeními odborníky jako je Alfred Karlstetter, General Magager Europe ve společnosti SolarEdge, dále Jens Ullrich, Chief Refenue Office & Head of Global Business ve společnosti Krannich Solar nebo Adrian Kočan, Sales Director DG Eastern Europe ze společnosti LONGi Solar Technologies.

6. Nutné změny v připojování nových FVE

Megaboom české fotovoltaiky, který zřejmě dosáhne až 15 GW nových FVE do roku 2030, musí jít ruku v ruce se změnami na poli řízení distribuční sítě a jejich přístupu k připojování nových FVE.

Na toto téma můžete diskutovat na Smart Energy ForumAlešem Hradeckým, předsedou představenstva Cechu Akumulace a Fotovoltaiky a také se Stanislavem Hesem, expertem ze společnosti ČEZ Distribuce.

Proč ve dnech 18.-19. října vyrazit na SEF?

Od roku 2015 je Smart Energy Forum (SEF) největší platforma na poli moderní energetiky v Česku, která v sobě zahrnuje odbornou konferenci, workshopy a také největší výstavu baterií a fotovoltaických panelů.

Kromě špičkových přednášek na konferenci a workshopu můžete nově na SEF konzultovat novinky v oblasti dotací se zástupci MPO a SFŽP ve 2 poradenských centrum ve dnech 18.-19. října 2022 v prostorech O2 Universum v Praze.

Na výstavu SEF je VSTUP zcela ZDARMA, ale je nutné se předem registrovat online. Pokud máte zájem o špičkové informace a znalosti v oblasti fotovolttaiky, pak se registrujte online na největší konferenci o fotovoltaice v Česku, která proběhne v úterý 18. října za účasti předních zahraničních a tuzemských expertů.