Senátoři navrhují zavedení aukcí a vyšší IRR při prověrkách překompenzace pro solární elektrárny

Senátoři se během včerejšího projednávání novely zákona o podporovaných zdrojích energie (NZPOZE) ve výborech shodli na změnách ustanovení pro solární energetiku. Během hlasování senátoři podpořili potřebu aukcí pro nové elektrárny a také vyšší nastavení IRR (tj. vnitřní výnosové procento), které má sloužit jako ukazatel při kontrolách překompenzace pro solární elektrárny postavené do roku 2012.

Zdroj: Senát

Vláda posoudí přiměřenost podpory

O přiměřenosti podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů by měla v budoucnosti rozhodovat svým nařízením vláda v souladu se zněním NZPOZE.

Rozhodujícím kritériem pro prověrku přiměřenosti podpory bude tzv. vnitřní výnosové procento (IRR). Podle návrhu senátoru se má IRR, jako metody posouzení výnosnosti investice do obnovitelného zdroje během trvání podpory, pohybovat od 8,4 procenta do 10,6 procenta. K tomuto řešení se včera přiklonil senátní hospodářský výbor při debatě NZPOZE.

Jedná se o ustanovení v rámci NZPOZE, které již dříve ve Sněmovně podpořil sněmovní hospodářský výbor. Při závěrečném schvalování ve Sněmovně však prošlo snížení podpory formou IRR z dosavadních 8,4 procenta na 6,3 procenta v souladu s původním návrhem vlády.

Navíc se solárním elektrárnám z roku 2009 nově zavedla solární daň a elektrárnám uvedeným do provozu se zvýšila o deset bodů. Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) již dříve ve Sněmovně řekl, že pokud by u solárních elektráren bylo IRR 8,4 procenta a současně by se o deset procent zvýšila solární daň na projekty z takzvaného solárního boomu, přineslo by to do státního rozpočtu na solární dani čtyři až pět miliard Kč.

Aukce pro fotovoltaiku?

Senátní výbor včera podpořil i návrh Jiřího Čunka (KDU-ČSL), který ve Sněmovně ve třetím čtení NZPOZE neprošel a týká se provozní podpory solárních elektráren. Umožní státu, aby podle svého rozhodnutí vyhlásil aukci na výkup elektřiny z fotovoltaických zdrojů. “Je to takové zakotvení do budoucna, které může příští vláda využít, ale také nemusí,” řekla senátorka a předsedkyně senátního podvýboru pro energetiku Hana Žáková (STAN).

“Včerejší doporučení senátního Hospodářského výboru, aby měly i solární elektrárny nárok na podporu, vítáme. Česko urychleně potřebuje nástroje, které mu umožní rychlejší investice do obnovitelných zdrojů energie a nahradí ekologicky a ekonomicky čím dál více neudržitelnou výrobu elektřiny z uhlí,” uvedl odborník na energetiku Hnutí Duha Tomáš Jagoš.

Přes negativní stanovisko MPO výbor podpořil návrh senátorky Žákové, který se týká solárních elektráren dokončených v roce 2010, ale připojených až v lednu a únoru 2011. Měly by mít od příštího roku stejné výnosové procento jako současné fotovoltaické elektrárny, tedy v rozmezí 8,4 až 10,6 procenta.