Senát navrhuje aukce a zvýšení IRR pro kontrolu překompenzace elektráren z doby boomu

Po dlouhé debatě Senátoři v rámci novely zákona o podporovaných zdrojích energie opravili zmatečně schválený návrh poslanců na současné zvýšení solární daně a velmi nízké hodnoty IRR pro kontrolu překompenzace, což by mohlo ohrozit značnou solárních elektráren postavených do roku 2020. Senátoři podpořili i zavedení provozní podpory pro fotovoltaiku pomocí aukcí.

Zdroj: Senát

Velká kritika

Velmi vzrušená debata dnes panovala v Senátu při projednávání novely energetického zákona (NEZ) a novely zákona o podporovaných zdrojích energie (NZPOZE). Obrovská kritika senátorů se dnes snesla na ministerstvo průmyslu o obchodu (MPO) kvůli procesním vadám v NEZ.

Tyto problémy v NEZ se dlouho a vášnivě diskutovaly v Senátu- cílem bylo napravit nedostatky v oblasti regulace „energošmejdů“. Legislativa zavádí nový registr zprostředkovatelů nabídek energií, který bude spravovat Energetický regulační úřad (ERÚ). Debatu ale Senát přerušil, důvodem se stal pozměňovací návrh předsedy horní komory Miloše Vystrčila, který představil na plénu.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček považoval vznesené argumenty senátorů ze „politický motivované“ a nefér. Senát nakonec přerušil projednávání NEZ, které bude pokračovat ve výborech s tím, že definitivně se musí Senát rozhodnout do 25. srpna.

Rámec a pravidla rozvoje čisté energetiky

Návrh novely zákona o podporovaných zdrojích energie (NZPOZE) po několikahodinovém projednávání dnes schválil Senát. Opravil vady poslanecké verze NZPOZE, na které Komora OZE před měsícem upozornila. Jedná se zásadní krok, který po dekádě stagnace přináší restart rozvoje obnovitelných zdrojů v Česku, informovala dnes Komora OZE.

„Jde o čas. Bez tohoto zákona by totiž Česko ztratilo další roky, přitom ale v modernizaci energetiky a rozvoji obnovitelných zdrojů potřebuje naopak zrychlit. Před Českem je náročný úkol: do roku 2030 zvýšit podíl čisté energie na 30 %, tedy zdvojnásobit současný podíl obnovitelných zdrojů. Schválený zákon je k tomu nezbytnou podmínkou. A z druhé strany, rozvoj OZE je současně nezbytnou podmínkou pro rychlé odstavení uhelných elektráren,” uvedl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.

„Dekarbonizace energetiky je nejen nezbytná pro ochranu klimatu, ale současně každá nevyrobená kilowatthodina z fosilních zdrojů ušetří zákazníkům náklady na elektřinu, které stoupají i v souvislosti s rostoucí cenou emisní povolenky. Restart rozvoje obnovitelných zdrojů je proto důležitý i pro spotřebitele, protože vyrábějí nejlevnější energii ze všech nově budovaných zdrojů,“ dodal Chalupa.

Férové podmínky kontroly přiměřenosti a aukce pro fotovoltaiky

Komora OZE uvítala Senátem schválené změny v posuzování přiměřenosti podpory stávajících zdrojů. Senát dnes schválil navýšení vnitřního výnosového procenta (tzv. IRR) na pásmo 8,4-10,6% jako měřítko pro ocenění překompenzace podpory OZE. Toto ocenil i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček ve svém projevu v Senátu. Původní návrh sněmovny byl totiž v oblasti IRR ve výši 6,3-8,4 %.

„V oblasti takzvané překompenzace jde o kompromis, jež umožní rovný přístup ke všem zdrojům a zároveň udělá tečku za nezvládnutým solárním boomem v roce 2010. Je tak přijatelný jak pro provozovatele, kterým přinese konečně klid na jejich práci, tak pro stát, který každoročně ušetří kolem tří miliard korun třeba na podporu novým zdrojům,” uvedl Chalupa.

Senátem schválená verze zákona obsahuje rovněž několik důležitých technických prováděcích ustanovení, bez kterých by zákon v praxi nefungoval. Senát rovněž doplnil pozitivní dílčí úpravu pro malé vodní elektrárny.

Společně s úpravami provedenými v poslanecké sněmovně např. v oblasti zpřesnění podmínek pro modernizace zdrojů na biomasu a bioplyn je novela důležitá pro všechny druhy obnovitelných zdrojů, protože přináší celkový rámec potřebný pro jejich rozvoj.

Na návrh senátora Čunka (KDU-ČSL) dnes senátoři také schválili navrh na zavedení provozní podpory pro malé fotovoltaické elektrárny a také aukce pro velké fotovoltaické zdroje.

Poslední šance na schválení

Aby NZPOZE vstoupit v platnost, musí předlohu ještě schválit Sněmovna a podepsat prezident. Poslední schůze Sněmovny má naplánovaný začátek na 13. září letošního roku.

Pokud NZPOZE nebude ve Sněmovně schválena, pak „spadne ze stolu“ a nenabude účinnost.

Vzhledem na brzké konání parlamentních voleb na počátku října lze ve Sněmovně očekávat bouřlivé projednávání, které se snadno „může zvrtnout“ v politickou předvolební estrádu na téma: „jak co nejvíce potrestat po 10 letech“ solární barony.