Schválí dnes vláda dotace pro POZE ve výši 37 miliard?

Vláda bude dnes projednávat návrh na poskytnutí dotací podporovaným zdrojům energie (POZE) ve výši 37 miliard korun pro rok 2023. Tento návrh připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) jako nové nařízení vlády.

Zdroj: Wikipedia

O 10 miliard více

MPO nově navrhuje, aby stát v příštím roce vyplatil provozovatelům POZE o cca deset miliard korun více než v posledních letech. Důvodem je záměr vlády od letošního října a po celý příští rok odpustit placení příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů energie (POZE) domácnostem a firmám v reakci na rostoucí ceny energií.

Materiál je předkládán s rozporem s ministerstvem financí (MF), které nesouhlasí s navýšením dotace ze státního rozpočtu. Podle MF by to vedlo k prohloubení deficitu státního rozpočtu. Podle MPO má ale návrh pozitivní dopad na podnikatele i spotřebitele.

„Navrhované nařízení má pozitivní vliv na všechny spotřebitele elektřiny, neboť navrhuje kompenzovat platby na podporu elektřiny z OZE a dalších podporovaných zdrojů energie na rok 2023, a tím snížit náklady na energie pro spotřebitele elektřiny. Navrhované nařízení má pozitivní vliv na ekonomickou a sociální stabilitu prostředí v České republice, protože zabrání skokovému zdražení elektrické energie,“ uvedlo MPO v důvodové zprávě. Nižší cena elektrické energie má podle ministerstva pozitivní vliv na bydlení, cenu zboží a služeb.

Zmírnění dopadů vysokých cen energií

Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 470 miliard korun. Stát loni na dotaci poskytl stejně jako v předchozích zhruba 27 miliard korun, zbytek zaplatili zákazníci ve fakturách za elektřinu. Na kolik peněz přesně budou mít tyto zdroje v daný rok nárok, není stanoveno dopředu, záleží vždy na objemu výroby.

Odpuštění poplatku za POZE je jedním z opatření státu ke zmírnění dopadů současných vysokých cen energií. Kromě odpuštění poplatku stát připravuje takzvaný úsporný tarif. Sněmovna ho schválila minulý týden. Proti původnímu vládnímu návrhu rozšířila možnost příspěvku ze státního rozpočtu i na dodávky tepla do bytů. O konkrétní podobě tarifu, tedy kdo ho dostane a kolik bude příspěvek státu činit, bude rozhodovat vláda. Podrobnosti stanoví pravděpodobně na přelomu července a srpna.

Půjde o dotaci státu ve prospěch obchodníků s plynem a elektřinou, kteří o tuto dotaci sníží zákazníkům účet nebo zálohy. Budou to muset zřetelně uvést ve vyúčtování. Příspěvek na elektřinu a plyn dostanou lidé automaticky. Na úsporný tarif by vláda měla vyčlenit 30,6 miliardy korun.