Schválená novela zákona o podporovaných zdrojích energie umožní rozvíjet solární energetiku i do budoucna

Minulý týden Sněmovna schválila návrh novely zákona o podporovaných zdrojích energie (NZPOZE), který byl vrácen ze strany Senátu. nebude znamenat drastické snížení výkupních cen a zároveň umožní rozvíjet solární energetiku i do budoucna.

Zdroj: Poslanecká sněmovna

Až vláda stanoví nastavení IRR

Dne 15. září sněmovna schválila zákon, kterým se výrazně mění parametry podpory obnovitelných zdrojů v ČR. Podle přijatého zákona se podpora pro podporované zdroje, která bude definována na základě vnitřního výnosového procenta (IRR), má pohybovat v intervalu 8,4 % až 10,6 %.

Konkrétní hodnotu vnitřního výnosového procenta pro jednotlivé druhy obnovitelných zdrojů stanoví ale teprve až vláda nařízením. Zároveň se zvýší solární daň pro elektrárny postavené v roce 2009 z 0 na 10 %, a pro elektrárny postavené v roce 2010 z 10 na 20 %.

Původní návrh sněmovny počítal s vnitřním výnosovým procentem 6,3 % a znamenal by výrazné snížení výkupních cen, a tedy i hodnotu jednotlivých FVE.

Pozitivní signál

Aktuálně schválený návrh navíc umožňuje i pro nově postavené sluneční elektrárny od roku 2022 čerpat provozní podporu a účastnit se tak např. aukcí. 

„Schválení zákona v podobě upravené senátem považujeme pro fond za pozitivní, neboť v porovnání s původním návrhem nebude znamenat drastické snížení výkupních cen a zároveň umožní rozvíjet solární energetiku i do budoucna,“ říká na adresu schválené novely Martin Dratva, který působí jako Fund Manager v investičním fondu NOVA Green Energy.

Konkrétní dopad zákona do hodnoty aktiv ještě nelze určit, neboť vláda teprve musí nařízením určit vnitřní výnosové procento pro solární elektrárny. Dokončeno musí být také sektorové šetření a oznámeny jeho výsledky, z čehož až následně bude patrné, jaká bude nová výkupní cena elektrické energie a bude moci být provedeno přecenění aktiv.

„S rizikem překompenzace jsme ale v rámci ocenění aktiv dlouhodobě počítali, kdy bylo u daných aktiv počítáno s diskontem,“ dodává Dratva.