Sakuu bude tisknout bateriové články s vysokou energetickou hustotou

Americký startup Sakuu již několik let vyvíjí nový typ baterií s pevným elektrolytem (Solid-State Battery nebo-li SSB). Druhá generace SSB má dosáhnout rekordní energetické hustoty ve výši 800 Wh/L tím, že se při jejich výrobě použije technologie 3D tisku. 

Zdroj: Sakuu 

Nadějná technologie

Na technologiích SSB akumulátorů pracují vědci po celém světě již několik let. Dosud většinou zůstávají SSB ve fázi nadějných prototypů nebo testovacích vzorků v laboratoři.

Jednou ze společností, která se snaží o vývoj a komercializaci SSB, je firma Sakuu z USA. Ta má první generaci SSB hotovou pro testování, přičemž využívá elektrodu z kovového lithia. Sakuu tvrdí, že nová generace SSB článků disponuje vysokou energetickou hustotu 800 Wh/l, přičemž dnešní komerčně dostupné články na bázi lithia obvykle mají mezi 500-700 Wh/l.

K předností SSB článků patří  díky pevnému elektrolytu výrazně vyšší stabilita a odolnost vůči požáru, který je reálným rizikem většiny typů lithiových akumulátorů.

„Příchod bezpečného, ekologicky udržitelného a vysoce výkonného akumulátorů na bázi SSB, který bude vyroben zcela novou metodou 3D tisku, může vyřešit kritické problémy dodavatelského řetězce a bezpečnosti dnešních lithium-iontových baterií,“ uvádí Robert Bagheri, zakladatel a CEO společnosti Sakuu.

Výroba již v roce 2023

Startup Sakuu bohužel neuvádí žádná data ohledně energetické hustoty v souvislosti s hmotností (tj. Wh/kg), která je více palčivým problémem zejména pro elektromobilitu.  Dle sdělení Sakuu mají nové SSB po 200 nabíjecích cyklech schopnost si udržet 97 % původní kapacity. Společnost předpokládá, že po konci testování by si měly udržet 80 % po 800 cyklech bez vzniku dendritů.

Vývoj akumulátorů typu SSB je však nadějný z pohledu energetické hustoty vůči objemu, což názorně popisuje výše uvedený graf. Ještě v srpnu 2020 měly články této společnosti měly hustotu pouhých 35 Wh/l a po 1,5 roce jsou na více než 20násobku.

Pokud se startupu Sakuu úspěšně podaří využít technologii 3D tisku pro druhou generaci SSB, pak se má očekávaná energetická hustota zvýšit až na hodnotu 1200 Wh/l. 

„Jsme na dobré cestě vyvinout průlomovou technologii SSB do roku 2023. Pomocí 3D tisku se umožní velmi levná výroba baterií v masovém měřítku v nových gigatovárnách,“ zdůrazňuje Robert Bagheri, zakladatel a CEO společnosti Sakuu.