S.A.W.E.R.: Díky Slunci a umu českých vědců se v arabské pouští začala vyrábět voda ze vzduchu

Letos v červnu ze sídla Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v Buštěhradu byl na cestu do Spojených arabských emirátů vypraven systém S.A.W.E.R., který by tam měl v reálných pouštních podmínkách zahájit zkušební výrobu vody ze vzduchu pomocí solární energie.   

ČVUT

Systém Solar Air Water Energy Resource (S.A.W.E.R.), který tým vědců pod vedením vedoucího solární laboratoře docenta Tomáše Matušky a doktora Bořivoje Šourka z ČVUT testuje v Saúdské Arábii, má nejen získat vodu z vodní páry, ale dokáže ji využít i ke kultivaci pouště v úrodnou půdu.

Úspěšné testy

Vědci Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT nejprve zařízení testovali ve speciální komoře simulující atmosférické podmínky Spojených arabských emirátů. Po úspěšném završení zkušebního provozu v laboratorním prostředí byl systém S.A.W.E.R. zabudován i s veškerým příslušenstvím do přepravních kontejnerů. 

„Trochu nás překvapilo, že realita funguje o něco lépe než teorie. Pro provoz je potřeba o něco nižší chladicí výkon, abychom dostali stejné množství vody,“ hodnotí docent Tomáš Matuška z ČVUT UCEEB dosavadní testování v rozhovoru pro Český rozhlas. Zároveň dodává, že zkoušky ještě zdaleka nekončí, protože zařízení je potřeba prověřit v reálných pouštních podmínkách.

Po dokončení instalace a posledních příprav byly kontejnery přepraveny do pouštní oblasti Sweihan ve Spojených arabských emirátech, kde zařízení začalo běžet ve zkušebním provozu. Data o systému a jeho výkonnosti budou sbírána dálkově. Získané údaje by měly posloužit vědcům z ČVUT UCEEB k případným úpravám a vylepšením systému S.A.W.E.R., který se stane jádrem české národní expozice na světové výstavě Expo 2020 v Dubaji.

„S.A.W.E.R. v poušti nám odpoví na dvě zásadní otázky: jak si poradí kromě vysokých teplot například s jemným pískem a dalšími přírodními podmínkami, a zda a jak rychle se nám může podařit kolem mobilní verze systému skutečně vytvořit oázu? To bychom pak chtěli v podobě časosběrného dokumentu ukázat na Expo 2020 i návštěvníkům národního pavilonu. V něm má další S.A.W.E.R. vyrábět dokonce přes pět set litrů vody denně, ale bude fungovat přece jen v přívětivějším prostředí, než je odlehlá poušť,“ říká generální komisař české účasti na světové výstavě Expo 2020 Jiří F. Potužník.

Nadějné výsledky

Zatímco běžným chladičem lze z pouštního vzduchu dostat v průměru 10 litrů denně, zařízení S.A.W.E.R. podle odhadů vědců dokáže vyprodukovat 100 až 200 litrů denně. Pokusy v poušti v Suwajhánu, asi 80 kilometrů daleko od moře, však jejich očekávání ještě zdaleka předčily, a to kvůli vysoké vlhkosti vzduchu.

„Je tady 18 gramů vody v kubíku vzduchu, což je čtyřikrát vyšší vlhkost, než na jakou je jednotka stavěná. Všem říkáme, že její výkon je 100 až 200 litrů za den, ale při zdejší vlhkosti to bude až 400 litrů,“ cituje portál iRozhlas.cz doktora Šourka.

Celý systém má autonomní charakter, což je jeho velkou předností. „Co jsme tady, nevzali jsme pro celou stavbu jedinou kilowatthodinu ze sítě. Na nástroje i na svícení jsme používali energii z baterek, které se dobíjely z fotovoltaiky,“ říká docent Tomáš Matuška z ČVUT.