RWE bude testovat v praxi 3 různé agrivoltaické systémy

Na místě bývalého hnědouhelného dolu v německém městě Jackerath má být vybudován nový agrifotovoltaický systém (APV), jenž kombinuje výroby solární energie a pěstování plodin. Jedná se o společný demonstrační projekt společnosti RWE a německého výzkumného institutu Forschungszentrum Jülich.

Zdroj: RWE

Testování různých technologií

Nový projekt APV bude připojen do sítě v první polovině roku 2023.“ Půda je vzácný zdroj, proto chceme tímto inovativním demonstračním projektem ukázat, jak jde smysluplně propojit zemědělství a výrobu solární energie ruku v ruce,“ vysvětluje Katja Wünschel, generální ředitelka pro větrnou a solární energii v Evropě a Austrálii ve společnosti RWE Renewables.

Demonstrační projekt v Garzweiler využije tři různá technická řešení z oblasti APV. Celková výkon instalace dosáhne 3 MWp. První systém využívá vertikální konstrukci, která ponechává mezi řadami fotovoltaických modulů dostatek prostoru pro pohyb strojů pro kultivaci půdy a sklizeň úrody.

U druhého systému na bázi APV jsou moduly rovněž instalovány v řadách, ale jsou namontovány vodorovně a vybaveny tzv. trackery (tj. sledovacími systémy, které neustále „sledují pohyb slunce“ po celý den). Tím by se měla optimalizovat energetická účinnost.

Ve třetím typu APV systému jsou fotovoltaické moduly umístěny na vysoké konstrukce a pod nimi se pěstují rostliny, jako jsou maliny nebo borůvky.

Cíle projektu?

„Abychom mohli plně využít potenciál, který nabízí agrifotovoltaika, musíme si nejprve ujasnit některé základní otázky, zejména pokud jde o vhodné plodiny, optimální konstrukci fotovoltaického systému a nejlepší koncepty spolupráce se zemědělci. To jsou relevantní oblasti, na které se chceme v našem demonstračním projektu zaměřit,“ říká Katja Wünschel, generální ředitelka Onshore Wind and Solar Europe & Australia ve společnosti RWE Renewables.

Dále je také nutné nastavit správný regulační rámec pro rozvoj agrivoltaiky.  „V rámci německého zákona o obnovitelných zdrojích energie by bylo žádoucí podpořit APV instalace formou akcí pro inovativních technologie,“ dodává Wünschel.

„Velký demonstrační projekt s využitím APV v Jackerathu nám nyní dává příležitost porovnat různá technická řešení a zkoumat chování různých plodin při růstu v reálných podmínkách aplikací APV. To nám umožní posunout již získané poznatky na hlubší úroveň,“ zdůrazňuje profesor Ulrich Schurr, vedoucí výzkumu rostlin ve vědeckém institutu Forschungszentrum Jülich.