Rusové ukradli největší solární elektrárnu na Ukrajině

„Už nejen toalety a pračky. Rusové rozebrali a vykradli největší solární elektrárnu na Ukrajině,“ informoval na Twitteru ukrajinský diplomat Olexander Scherba. Dodal, že šlo o elektrárnu situovanou v regionu Záporoží.

Zdroj: LinkedIn

Krádeže za miliardy

V médiích již delší dobu kolují informace, fotografie a videa o Rusech, kteří vozili elektroniku a domácí spotřebiče, peníze a oblečení z Ukrajiny. Objevují se také zprávy o krádežích aut nebo ničení skladů obilí.

V květnu informovala komisařka Nejvyšší rady Ukrajiny pro lidská práva Ljudmila Denisová, že Rusové kradou nejen obilí. Ale z Mariupolu do Rostova na Donu vozí ukradené tisíce tun kovových výrobků. Podle ní Rusové přepravili na první lodi z Mariupolu do Rostova na Donu tři tisíce tun kovových výrobků. Před ruskou invazí bylo v ukrajinském přístavu až 200 000 tun kovu a litiny v hodnotě 170 milionů dolarů.

V květnu ukrajinská rozvědka oznámila, že Rusko masivně odváží ukradené potraviny z dočasně okupovaných území Ukrajiny. Kromě obilí vozí nepřítel z Ukrajiny velké množství ukradené zeleniny jako červenou řepu, brambory a zelí.

Rozkradená solární elektrárna

V polovině června Olexander Scherba oznámil, že ruští útočníci vyplenili solární elektrárnu Tokmak Solar Energy umístěnou na pozemku o rozloze 96 hektarů. Jedná se největší  solární elektrárnu na Ukrajině.

Solární elektrárna se nachází v jihovýchodní části země nedaleko řeky Tokmak. Podle místních byly solární panely demontovány, sbaleny a odvezeny.