Rostoucí spotřeba elektřiny v Česku se blíží hodnotám z doby před pandemií
Rostoucí spotřeba signalizuje hospodářský růst
Po očištění od vlivů počasí přitom tato hodnota stále činí 1,5 %, přestože zůstává o 0,3 % nižší než spotřeba ve stejném období roku 2019.
„Také oproti druhému kvartálu letošního roku spotřeba vzrostla o 0,8 %, což se dalo očekávat vzhledem k uvolňujícím se protiepidemickým opatřením. V obecné rovině naměřená data značí hospodářský růst a postupný návrat ekonomiky do doby před pandemií,“ shrnuje datový analytik společnosti Amper Meteo Kamil Rajdl.
Stagnující výroba zelené energie
Pravidelná čtvrtletní zpráva odborníků ze společnosti Amper Meteo zahrnuje také přehled výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů (OZE). Podle dostupných dat zůstala v třetím kvartále výroba z fotovoltaiky (FVE) v meziročním srovnání prakticky stejná.
Mírně se zvýšila v červenci a hlavně v září. Naopak zataženější a deštivější srpen přinesl meziroční pokles výroby o 7,1 %, oproti dlouhodobému průměru dokonce o 14 %. Od začátku roku se přitom výroba fotovoltaických elektráren drží na úrovni o přibližně 5 % nižší v meziročním srovnání stejně jako vůči letům 2015 až 2019.
Letošní léto a začátek podzimu také nebyl příliš větrný. Meziroční rozdíl třetího kvartálu činí -6 %. Nejvíce se na tom podílelo září s meziročním poklesem výroby o 13 %. Od začátku roku je výroba z větrných elektráren (VTE) nižší o 18 % oproti roku 2020.
Naopak stále velmi dobře si vede výroba z vodních zdrojů, která se po suchém období stabilizovala na relativně vyrovnané úrovni posledních měsíců. V tomto čtvrtletí stoupla výroba vodních elektráren meziročně o 12,4 %. Celkově vyrobily VE od začátku roku o 52 % více energie než v letech 2015 až 2019.
Především díky výrobě z MVE je letošní výroba z kombinace FVE+VTE+VE o 3 % vyšší než ve stejném období minulého roku. Výroba z těchto zdrojů pokryla 7,3 % spotřeby elektřiny v České republice.