Rezignuje miliardář Tykač na výstavbu solárních elektráren v Česku?

Miliardář Pavel Tykač patří do skupiny 10 nejbohatších Čechů. Jako investor letos v srpnu začal prodávat své připravované solární projekty. Kupujícím je německý fond KGAL, který od Tykače získal projekt 50megawattové solární elektrárny.

Zdroj: Pavel Tykač

Úprk od ambiciózních solárních plánů?

Jedním z největších hráčů v české fotovoltaice se brzy stane tradiční společnost z uhelné energetiky Sev.en, kterou ovládá miliardář Pavel Tykač. Letos na Mostecku letos hodlá skupina Sev.en postavit první dvě velké fotovoltaické elektrárny. Další budou následovat v blízké budoucnosti.

Na počátku května skupina Sev.en oznámila, že na Mostecku plánuje výstavbu solárních parků o výkonu až 122 MW.   Tento výkon odpovídá spotřebě téměř 36 000 domácností.

Na uvedené projekty skupina Sev.en již uzavřela smlouvy se Státním fondem životního prostředí (SFŽP) o poskytnutí dotace z programu RES+ Modernizačního fondu. Celkem získala Sev.en od SFŽP investiční dotace ve výši322 milionů korun.

Nyní se zdá, že Tykač v oblasti fotovoltaiky mění strategii. Poměrně nečekaně totiž německému investorovi prodal na Mostecku projekt 50megawattové solární elektrárny, který je svým rozsahem největší v Česku.

Atraktivní nabídka

Německý fond KGAL ESPF 5  potvrdil svoji první solární akvizici v Česku. Od skupiny Sev.en koupil připravovaný solární projekt o výkonu 50 MW v Česku. Podle deníku E15 Tykačova skupina Sev.en chce v prodejích pokračovat a aktuálně vybírá nové majitele pro další dvě developované solární elektrárny.

Skupina Sev.en prodej projektu s názvem Saxonie o výkonu 50 MWp vysvětluje atraktivní nabídkou, kterou nebylo možné odmítnout.

Projekt solární elektrárny Saxonie bude postaven nedaleko města Most u německých hranic. Jeho výstavba bude zahájena v nejbližší době, přičemž pražský developer Micronix bude zodpovědný za inženýring, zadávání veřejných zakázek a výstavbu. Elektřina bude prodávána především prostřednictvím dlouhodobé smlouvy o výkupu elektřiny.

Pro KGAL je akvizice zároveň prvním vstupem na český trh. Podle ní je zajímavý kvůli ambiciózním cílům, které si Česko v oblasti obnovitelných zdrojů vytyčilo. Například solární výkon se má do roku 2030 zvýšit ze současných 3,6 až k deseti gigawattům.