Revoluční baterie od CATL přináší konec spalovacím automobilům?

Největší světový výrobce baterií CATL v pondělí představil novou generaci LFP baterií, které podporují nabíjení při rychlosti 12C. Během 5 minut u elektrovozu tak bude možné získat dojezd 520 kilometrů.

Zdroj: CATL

V čem jsou nové baterie unikátní?

Nová baterie pod názvem Shenxing 2.0 na bázi lithium-železo-fosfátu (LFP) nabízí dojezd 800 kilometrů a nabíjecí výkon 1,3 megawattu. Podle sdělení CATL se tímto rychlost dobíjení  podstatně přiblížila rychlosti tankování benzinových vozů.

Pokud by se zveřejněná čísla společnosti CATL ukázala jako pravdivá, porazila by svého čínského rivala BYD, který teprve minulý měsíc překvapil trh nabíjecí platformou umožňující dobít elektromobil  za pět minut na zhruba 400 kilometrů. 

Společnost CATL uvádí tempo nabíjení baterie 12C, což znamená, že během sekundy lze získat dobíjením dojezd 2,5 kilometru. Během pouhých pěti minut by pak baterie měla nabídnout dojezd až 520 kilometrů.

Dokonce i při teplotách kolem -10 °C by nabití z 5 na 80 % mělo trvat pouze kolem 15 minut. Pro srovnání: rychlé nabíječky Supercharger od Tesly vozy nabíjí za 15 minut na dojezd 320 kilometrů.

Nový standard pro elektromobily

„Opět posouváme hranice výkonu až za dosavadní limity,“ prohlásil technický ředitel CATL Gao Huan během Tech Day v čínské Šanghaji. „Naším cílem je učinit z baterie Shenxing nový standard pro elektromobily a nabídnout uživatelům pohodlnější a svobodnější cestování.“

CATL, který dodává baterie výrobcům jako Tesla, BMW, Volkswagen nebo Ford, si v roce 2024 již osmý rok za sebou udržel pozici největšího světového dodavatele baterií, když ovládl 38 % světového trhu, uvádí výzkumná společnost SNE Research. Druhé místo obsadil BYD se 17,2% podílem.

Společně s novou LFP baterií Shenxing 2.0 společnost CATL představila také novou sodíkovou baterii nazvanou Naxtra, která má být levnější a bezpečnější alternativou k tradičním lithium-iontovým a olověným bateriím.