Rekordní produkce největšího akumulátoru v Česku
Nové maximum
Stále rostoucí množství lokálních a obnovitelných zdrojů vede k větší potřebě zdrojů, které dokáží rychle reagovat na výkyvy ve spotřebě energie. Právě PVE dokáží rychle najet a začít vyrábět, i naopak uchovat přebytky elektřiny na potřebnou dobu.
„Česká energetická soustava v posledních měsících a letech naplno využívá schopnosti těchto zdrojů najet na plný výkon do dvou minut. Díky modernizačním investicím uplynulých roků v řádu stovek milionů korun jsme schopni spolehlivě plnit stále náročnější požadavky energetického dispečinku. Letošní dosažení maxima je o to cennější, že ho „uhrály“ vlastně jen 2,5 elektrárny, protože Štěchovice 2 jsou od května z důvodu oprav mimo provoz,“ říká Petr Maralík, ředitel Vodních elektráren ČEZ, a. s.
Trio přečerpávacích elektráren provozovaných Skupinou ČEZ v ČR dodalo loni do sítě více než 1,3 milionů kWh elektřiny; za celý loňský rok to bylo 1,17 miliardy kWh. Zdroje s více než 75% účinností umí v době přebytku elektřiny v síti (především v noci, ale v posledních letech stále častěji i v průběhu dne) čerpat vodu z dolní nádrže do horní a ve špičkách, v době nedostatku elektřiny, naopak v turbínovém režimu vyrábět elektrickou energii.
V rámci jednoho přečerpávacího cyklu dokáží všechny tři dohromady „napumpovat“ do české energetické sítě až 5,9 milionu kWh. Stejné množství energie by umožnilo uskutečnit cestu kolem světa flotile 983 elektromobilů střední třídy.
Dlouhé stráně vyrábí 40 % elektřiny v Olomouckém kraji
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně na Šumpersku má letos díky kratším odstávkám a milionovým investicím do zvýšení účinnosti rekordní produkci elektřiny. „Překonala dosavadní nejvyšší výrobu elektřiny z roku 2016, kdy vyprodukovala 716 315 MWh,“ řekl mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.
„V minulých letech jsme do zvýšení účinnosti, spolehlivosti provozu a také do prodloužení životnosti elektrárny investovali stovky milionů, jen letos šlo o opravy a investice za zhruba 40 milionů korun. Po předloňské výměně oběžného kola a rozsáhlé rekonstrukci dolní nádrže jsme letos provedli například výměnu reverzačních odpojovačů v podzemí elektrárny a mnohé další práce,“ uvedl ředitel přečerpávací elektrárny Vítězslav Chmelař.
Hlavním pilířem energetiky v Olomouckém kraji je právě zmiňovaná přečerpávací elektrárna, která se na celkovém instalovaném výkonu elektráren v regionu podílí bezmála 63 procenty a na produkci 40 procenty.
Po Dlouhých stráních následují s velkým odstupem parní, plynové, spalovací, fotovoltaické, vodní a větrné elektrárny. Elektrárny v Olomouckém kraji mají celkový instalovaný výkon zhruba 1042 MW, z toho na přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé stráně na Šumpersku připadá 650 MW.