Rašisty zničená a rozkradená solární elektrárna na Ukrajině obnovila výrobu

Solární elektrárna nedaleko Tryfonivska v Chersonské oblasti znovu obnovila minulý týden výrobu. Mimo provoz byla elektrárna více než 9 měsíců, kdy byl tento region okupován ruskou armádou.

Zdroj: DTEK Renewables

Obnovení výroby

Podle sdělení společnosti DTEK Renewables, která solární elektrárnu nedaleko Tryfonivska provozuje, se v současnosti podařilo spustit výrobu pouze na 10% celkového výkonu, který činí 10 MWp. Do jara letošního roku hodlá DTEK obnovit výkon elektrárnu až na 70%

Po útoků Rašistů došlo k fyzickému poškození elektrárny ze 20 % a následně k rozkradení fotovoltaických panelů a střídačů. Situace ale u jiných elektráren na Ukrajině je daleko tristnější, mnohé z nich Rašisté zcela rozkradli.

„Jsme rádi, že na nad naší elektrárnou po osvobození opět vlaje ukrajinská vlajka. Zelená energie v době války je nesmírně důležitým prvkem energetické nezávislosti a bezpečnosti Ukrajiny,“ uvedl Oleksandr Seliščev, generální ředitel společnosti DTEK Renewables.

Rabování a krádeže

V polovině června Olexander Scherba oznámil, že ruští útočníci vyplenili solární elektrárnu Tokmak Solar Energy umístěnou na pozemku o rozloze 96 hektarů. Jedná se největší  solární elektrárnu na Ukrajině.

Solární elektrárna se nachází v jihovýchodní části země nedaleko řeky Tokmak. Podle místních byly solární panely demontovány, sbaleny a odvezeny ruskými okupanty.

Rázná akce

Rusko od října pravidelně útočí na ukrajinskou energetickou infrastrukturu pomocí raket a dronů. V době, kdy teploty klesají pod bod mrazu, se tak Ukrajinci potýkají s odstávkami tepla, elektřiny a vody. Rašisté tvrdí, že údery nemíří proti civilistům a jejich cílem je snížit bojeschopnost Ukrajiny a přimět ji k jednání. Kyjev údery označuje za válečné zločiny.

„Krádeže jsou hlavním důvodem akcí Ruska a jeho armády na Ukrajině. Rašisté nedobývají pouze území, jejich armáda krade všechno možné, co může,říká Kirill Trokhin, nezávislý projektant a developer solárních elektráren na Ukrajině.

Podle Trokhina se energetický systém na Ukrajině dříve či později vzpamatuje ze série ruských útoků. „Sítě, rozvodné stanice – budou opět fungovat. Po našem vítězství a osvobození obsazených území. K tomu nepotřebujeme mnoho – jen přestat mluvit o právech Ruska. A začít mluvit o jejích povinnostech,“ dodává Trokhin.

„V prvé řadě je nutné vydat soudu válečné zločince v čele s prezidentem Putinem, stáhnout ruská vojska z Ukrajiny a zaplatit reparace za způsobenou zkázu,“ zdůrazňuje Trokhin.

Rusko nemá již co pohledávat v Organizaci spojených národů (OSN), mělo by být z této organizace vyloučeno. „Dále je nutné s Ruskem přestat obchodovat. Přestat kupovat ropu a plyn. A v neposlední řadu je nutné poskytnout Ukrajině zbraně a rakety na svoji obranu. Ukrajina si to zaslouží, neboť v minulosti sama jako jediná země na světě se vzdala svého jaderného potenciálu pod zárukou neútočení,“uzavírá Trokhin.