Rána na „solar“: Lídr trhu domácích fotovoltaik míří do insolvence poté, co ztratil podporu „matky“ i „banky“

Zdroj: S-Power
Co vedlo k úpadku společnosti?
Na svém firemním webu S-POWER oznámila, že společnost od července 2024 intenzivně pracovala na zeštíhlení firmy a restrukturalizaci svého podnikání v segmentu rodinných domů tak, aby udržela provoz navzdory výraznému poklesu poptávky vlivem snižování dotační podpory.
„Přestože jsme udělali maximum, nízká poptávka po fotovoltaikách pro rodinné domy způsobila problémy s likviditou. Situaci jsme včas konzultovali s naší financující bankou. Navrhli jsme plán, který by vedl k překonání problémů, ale podporu jsme nezískali,“ informuje S-POWER.
Dne 8. července 2025 společnosti bylo dočasně pozastaveno čerpání kontokorentního úvěru ze strany banky, který používala k financování provozní činnosti. Tato skutečnost podle sdělení S-POWER vedla k úpadku společnosti s tím, že nyní společnost vstupuje do insolvenčního řízení.
Co bude následovat?
Své stávající i potenciální zákazníky S-POWER informuje ve věci další spolupráce následovně:
Již dokončené instalace
Záruční i pozáruční servis těchto zakázek nadále zajišťuje společnost FVE podpora, s.r.o., která tuto činnost pro S-POWER vykonávala i v minulosti.
Pokud potřebujete servis, pište na servis@fvepodpora.cz , servisní tým vás bude kontaktovat.
Rozestavěné elektrárny
Ke každému rozpracovanému projektu budeme přistupovat individuálně. Tyto zakázky dokončíme v nejkratším možném termínu. Náš plánovací tým vás bude postupně kontaktovat pro stanovení termínu instalace.
V případě dotazů pište na info@s-power.cz, ozveme se vám zpět.
Klienti se zaplacenou zálohou, u kterých nebyly zahájeny práce
Nechceme, abyste přišli o zaplacené zálohy, a proto jsme vám domluvili možnost uzavřít smlouvu s novým dodavatelem za obdobných podmínek jako u S-POWER. Z výsledné ceny vám bude poskytnuta sleva ve výši již uhrazené zálohy.
Nepodpora „matky“
S-POWER byl dlouhodobě ovládám silnou skupinou Energon Group, která měla ve společnosti majoritní podíl. Na počátku července 2025 však došlo ke svolání valné hromady S-POWER, kde Energon Group převedla svůj majetkový podíl ve výši 55% na další dva společníky společnosti Jakuba Novotného a Jaroslava Šuvarského.
O osudu S-POWER tak rozhodla nejen banka, která odmítla poskytnout další provozní financování společnosti, ale i samotná mateřská společnost Energon Group, která zvolila stejný přístup jako banka a svého majetkového podílu v S-POWER se raději zbavila.