Rakouska firma Enery se stává druhým největším provozovatelem fotovoltaických elektráren v Česku

Český fotovoltaický trh se dále koncentruje. Rakouská společnost Enery Development připravuje akvizici desítky tuzemských solárních elektráren a stane se tak dvojkou na trhu. Naopak, po dlouhodobém působení opouští trh čínský fond China-CEE Investment, který v Česku provozuje velké portfolio FVE. Transakci začal posuzovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který o tom informoval na svém webu.

Zdroj: Amber Energia

Nová solární „dvojka“

Enery v Česku a na Slovensku nakoupila velké FVE o výkonu 25 MW na počátku roku 2020. Prodávajícím byl tehdy fond soukromého kapitálu Green Horizon Renewables (GHR).

Nyní Rakušené rozšiřují své solární portfolio v ČR. Součástí jejich akvizice je společnost Energy21, která vlastní a v Česku provozuje 31 fotovoltaických elektráren o celkovém instalovaném výkonu téměř 75 megawatt. Akvizice se má týkat společností Energy 21, FVE Tuchlovice, PV Čekanice, PV Rosice a Hefra solarpark development, které v součtu přes 9 MWp.

Po dokončení transakce se Enery stane s 96 megawatty druhým největším vlastníkem solárních elektráren na českém trhu hned po Skupině ČEZ (125,2 MW). Rakušené tak předčí české investory ze skupiny Jufa, kteří postupně nakoupili portfolio o výkonu 82 MW. Mezi další velké vlastníky solárních parků v Česku patří skupiny Decci (41,6 MW), Solar Global (35 MW) a REN Power CZ (31 MW).

Další expanze navzdory nové legislativě

Enery je v Rakousku založená skupina v roce 2016, za níž stojí dva bývalí vysocí manažeři globálně působící společnosti ContourGlobal, která staví obnovitelné zdroje již delší dobu. Kromě akvizice českých elektráren,  společnost také koupila v roce 2020 také největší solární park v Bulharsku o velikosti 60 MW nedaleko města Plovdiv.

Nákup Energy 21 a dalších elektráren by ještě mohla ovlivnit právě projednávána novela zákona o podporovaných zdrojích energie. Ta je nyní ve druhém čtení v poslanecké sněmovně, které pokračuje na konci května.

Stát se v novele  pokouší snížit dotace starších solárních elektráren postavených v době boomu před 12 lety. Tehdy vyrostla drtivá většina ze současných dvou tisíc megawatt výkonu fotovoltaických zdrojů. Na podpoře to zákazníky a stát stojí něco pod třicet miliard korun.

Novela má stanovit pro každý obnovitelný zdroj povolenou sumu ve formě indikátoru, kterým je vnitřní výnosové procento (IRR). Tedy zjednodušeně kolik může každý rok podnikatel na své investici vydělat. A pokud během této doby celkovou povolenou sumu elektrárna překročí, přijde buď o celou podporu, nebo o její část.