Raketový růst cen energií je důsledkem ruské války proti Západu

Premiér Petr Fiala včera přednesl mimořádný projev k občanům.  Zaměřil se zejména na energetickou krizi vyvolanou ruskou agresí na Ukrajině a shrnul, jak chce s rostoucími cenami vláda bojovat. 

Zdroj: Vláda ČR

Zastropování cen elektřiny

Vláda, státní organizace, firmy i domácnosti podle něj mají zvážit, zda s energiemi zacházejí správně a jak jimi neplýtvat. „Jsem ale přesvědčen, že nakonec vše úspěšně zvládneme,“ řekl v projevu premiér Petr Fiala (ODS).

Fiala chtěl projevem vyvrátit možné pochybnosti lidí, zda kvůli cenám energií zvládnou nastávající zimu. Stanovení nejvyšších možných cen podle něj dává každému jistotu. Připomněl i další vládní sociální opatření, která kabinet souhrnně označuje jako „deštník proti drahotě“. Občany vybídl, aby se neostýchali a zajímali se o možnosti, jak pomoc využít.

„Rozhodnutí zastropovat ceny energií nebylo jednoduché, stát rozdíl musí doplatit ze státního rozpočtu, jde řádově o více něž sto miliard korun, které musíme někde získat. Nechceme si peníze půjčit jako vlády před námi, zadlužování státu je jednou z příčin inflace, proto chceme, aby se zastropování cen energií zaplatilo ze zvýšené dividendy plynoucí z podílu ve státem vlastněných společnostech včetně ČEZ a také z mimořádných zisků některých firem,“ vysvětlil premiér.

Důsledek ekonomické války proti Západu

Raketový růst cen energií na konci srpna je podle premiéra přímým důsledkem ruské ekonomické války proti Západu.

„Cílem je ohrozit sociální jistoty obyvatel evropských zemí, rozvrátit jejich ekonomiku, podkopat důvěru občanů ve stát a v demokracii jako takovou a postavit jednotlivé evropské země proti sobě,“ prohlásil Fiala. Situace však podle něj naopak státy Evropské unie spojila.

Ze současné krize podle předsedy vlády neexistuje jednoduchá cesta. „Změnit českou energetiku, vybudovat novou infrastrukturu, to trvá dlouhé měsíce a roky. Proto na tom usilovně pracujeme,“ konstatoval Fiala.

Fiala také připomněl vládní kroky směrem k naplnění zásobníků a vytváření rezerv, ale i posun v přípravách dostavby jaderné elektrárny v Dukovanech.

„Děláme, co můžeme, aby se ČR stala co nejdříve energeticky suverénním státem. To je jediná cesta, jak se z nebezpečí energetické krize opravdu a definitivně dostat,“ řekl Fiala.