Radní ERÚ Krčová je za rozvoj komunitní energetiky nominována na environmentální cenu

Přínos rozvoji komunitní energetiky. Propojení nesourodé skupiny aktérů. Vytrvalá a systematická práce ku prospěchu celé české energetiky. To je trojlístek nejzásadnějších důvodů, proč byla radní ERÚ Martina Krčová nominovaná na environmentální Cenu Josefa Vavrouška. Každoročně ji uděluje, s odkazem na ekologa, univerzitního učitele a prvního federálního ministra životního prostředí († 1995), Nadace Partnerství.

Zdroj: ERÚ

Proč si Martina Krčov zasloužila nominaci?

„Dokázala propojit zcela nesourodou skupinu aktérů, kteří jí naslouchají a jsou pod jejím vedením ochotni spolupracovat ku prospěchu české energetiky. Právě díky jejímu vytrvalému tlaku na centrální energetiku došlo k přijetí vyhlášky, která umožňuje sdílení elektřiny v bytových domech, a k nastartování novely, která nastaví pravidla pro komunitní energetiku,“ stojí v odůvodnění (celé najdete na stránkách Ceny).

„Nominace si velmi vážím a beru ji nejen jako ocenění mé práce, ale i činnosti ERÚ. Bez toho, aniž bych byla členkou Rady ERÚ, bych nedosáhla možnosti spolupodílet se na rozhodování o změnách a odstraňování bariér, které brání v rozvoji komunitní energetiky. Vyvolávání proaktivní diskuze mezi účastníky energetického trhu vede k rozvoji české energetiky včetně podpory inovací. Moje snaha je dělat vše ve prospěch občanů ČR s důrazem na podporu lokálních ekonomik,“ říká radní Martina Krčová.

Slavnostní předání ceny proběhne v Senátu

Martina Krčová je ekonomka, která na Energetickém regulačním úřadě pracuje od roku 2001, členkou Rady je od srpna 2019 (její celý profil najdete v sekci webu věnovanému Radě ERÚ).

Oceněné vybere čtrnáctičlenná odborná porota. Trojice laureátů (kromě „dlouhodobého přínosu“ se ještě vyhodnocují kategorie „výjimečný počin“ a „Eko zásek roku pro mladé“) si cenu převezme 22. června 2023 v Senátu.