První solární tašky, které dokáží současně vyrobit elektřinu a teplo

Na budovách rodinných domů i firem získávají stále větší oblibu solární střešní tašky. Na tento trend sází německá společnost Paxos, jenž v současnosti testuje kombinaci solární tašky a tepelného čerpadla.

Zdroj: TH Univerzita Kolín nad Rýnem

Unikátní taška

Německá společnost PaXos ve spolupráci s  univerzitou v Kolíně nad Rýnem vyvinula prototyp střešní tašky, která zajistí výrobu elektřiny a zároveň zvýší účinnost vytápění domů. Solární taška dokáže zlepšit koeficient výkonu tepelného čerpadla o cca 25%.

V současné době se testuje malá instalace s využitím nové technologie tzv. fototermické solární tašky (PVT) v kombinaci s mikroinvertory a tepelného čerpadla. Na první pohled je PVT zcela shodná s tradiční střešní taškou. Celá projekt se odehrává v prostorách univerzity v Kolíně nad Rýnem.

Společnost Paxos vyrobila prototyp PVT a v současnosti testuje její teplotu, schůdnost, vysokou odolnost vůči vlivům prostředí a bezpečnost. Součástí testů je také je také analýza vhodného skla tak, aby se minimalizovaly optické ztráty prostřednictvím odrazu nebo rozptylu.

„Díky úpravám, které jsme provedli na skutečné střešní tašce, se výrazně zlepšily fyzikální vlastnosti a také energetická účinnost. Systém byl tak připraven k nepřetržitému používání v reálných podmínkách na budově,“ vysvětluje Christian Dick, projektový manažer, který působí na univerzitě v Kolíně nad Rýnem.

Nadějné výsledky

Testování samotné technologie PVT začalo v říjnu 2022. První výsledky však prokázaly stejné hodnoty výroby solární energie jako na tradiční technologii fotovoltaických panelů.

Výhodou dlaždic PaXos je také možnost jejich použití ve spojení s tepelným čerpadlem. Chlazení jednotlivých PVT probíhá pomocí vzduchového potrubí. Teplý vzduch se používá k napájení tepelného čerpadla vzduch-voda, což zvyšuje jeho výkon až o 25 %.

Předností PVT je  nejen výroba dodatečného tepla, ale také zvýšení výroby elektřiny. „Mnoho střešních ploch v Německu se zatím nevyužívá k výrobě energie z různých důvodů,“ řekl Julian Münzberg, projektový manažer společnosti Paxos. „Rádi bychom vytvořili nabídku pro památkově chráněnou budovu a pro lidi, kteří se dříve vyhýbali solární energii kvůli estetice.“

Společnost Paxos již prodala patenty na technologii PVT blíže neurčenému výrobci fotovoltaických zařízení, který v budoucnosti převezme sériovou výrobu. Společnost Paxos stojí také za střešními taškami, které bude prodávat společnost Meyer Burger, jenž je v současné době uvádí do sériové výroby.