První síť nabíječek napájená zelenou energii chce změnit pohled na elektromobilitu

Neekologické zdroje elektřiny jsou jasným argumentem mnoha odpůrců elektromobility. A nutno říci, že tito lidé samozřejmě mají pravdu. Co na tom, že samotný elektromobil při jízdě žádné emise neprodukuje, když o pár desítek kilometrů dále stojí elektrárna, kde se vyrábí energie pro jeho pohon a z jejích komínů jdou do ovzduší stovky škodlivin. Tomuto smutnému faktu se snaží postavit společnost GreenWay, která se zaměřuje na budování dobíjecích stanic.

Zdroj: GreenWay

Zdroj: GreenWay

Výhradně jenom čistá elektřina

 

GreenWay chce nabídnout majitelům elektromobilů nejenom možnost svůj automobil jednoduše nabít, ale ukázat jim, že elektromobil skutečně může být ekologický. Společnosti chce ukázat, že argument o znečišťování přírody výrobou elektřiny může být lichý. Síť nabíječek GreenWay bude totiž využívat výhradně jenom čistou elektřinu. Tedy takovou, která byla vyrobena způsobem, který nezatěžuje životní prostředí.

 

Nabíjecí stanice GreenWay můžeme najít u řady našich sousedů v Polsku či na Slovensku. Jako příklad zvolme Slovensko, kde už jsou všechny nabíjecí stanice této sítě poháněny výhradně jenom čistou elektřinou z obnovitelných zdrojů. Termín, kdy by zatím jenom z některých stanic měla proudit čistá elektřina je stanovený na únor příštího roku.

 

Na nabíjecí stanici na Slovensku v Trenčíně využívá Greenway solární panel, který nabíjí podpůrnou baterii, takže elektromobily, které se nabíjejí na této stanici, využívají i energii ze Slunce. Jedním z cílů společnosti je využít svou odbornost a zkušenosti v této oblasti a v budoucnu spustit provoz dalších takových systémů.

 

Nabíječky budou speciálně označeny

 

Aby zákazník věděl, kde přesně čerpá energii a odkud pochází, budou jednotlivé nabíječky jasně označeny. A to nejenom fyzicky, ale také přímo v aplikaci, která slouží k hledání nejbližší nabíjecí stanice.

 

Majitel elektromobilu si tak bude moci vybrat, zda načerpá potřebnou elektřinu do svých akumulátorů ekologicky, nebo naopak neekologicky. V budoucnu však má být v této nabíjecí síti dostupná už jenom první možnost, která posune elektromobility k větší čistotě zase o kousek více.

 

Jedním ze závazků Greenway je poskytovat ve síti nabíjecích stanice elektromobilů pouze zelenou elektrickou energii vždy, když je to technicky možné. Na konci roku 2019 společnost podepsala důležitou dohodu, v níž se zavázala významně zvýšit podíl poskytované čisté energie.

 

Ve spojení s již existujícími certifikáty o obnovitelné energii se Greenway neustále snaží minimalizovat využití energie vyrobené z fosilních paliv a tak maximalizovat výhody elektromobilů pro životní prostředí.