První prohra státu v solárních arbitrážích od boomu v roce 2010?
Stát má zatím navrch
V důsledku nezvládnutého solárního boomu byla do roku 2013 uvalena na velké fotovoltaické elektrárny solární daň ve výši 26 procent a po roce 2013 ve výši 10 procent pro elektrárny postavené v roce 2010. Solární daň zavedla Nečasova vláda ve snaze omezit dopady solárního boomu z let 2009 a 2010. Tehdy se kvůli rapidnímu poklesu cen fotovoltaických panelů a zároveň špatně nastavené dotační legislativě snížila doba návratnosti solárního projektu z plánovaných 15 let zhruba na polovinu.
Solárníci se proti zásahu státu začali později bránit pomocí soudních pří a mezinárodních arbitráží. Od roku 2013 skupina investorů do solární energetiky zažalovala stát kvůli solární dani u arbitrážních soudů. Drtivá většina (6 se 7) arbitráži skončila nedávnou prohrou solárních investorů.
Průlomová arbitráž
Český stát kvůli fotovoltaice vede poslední neukončený arbitrážní soud se skupinou investorů pod hlavičkou britské Mid Europa Partners (Radiance Energy Holding, Natland Investment Group, Natland Group a G.I.H.G.).
Jedná se miliardový spor, který se nyní dostává do finální fáze. Podle deníku E15 švýcarský civilní soud zamítl odvolání českého ministerstva financí proti rozhodnutí arbitrů z roku 2017. Soud bude brzy rozhodovat pouze o výši škody, kterou stát bude muset za zpětné uvalení solární daně zaplatit
Nicméně, investoři kolem skupiny Natland mají našlápnuto k vítězství v solární arbitráži nad českým státem. Šlo by o první porážku ČR v solárních arbitrážích, ve kterých se investoři do fotovoltaiky přou se státem o právoplatnost šestadvacetiprocentní solární daně. Podle týdeníku Hrot by mohlo jít o průlomové rozhodnutí.
Budou následovat další arbitráže?
Případné vítězství solárníků (které zatím není definitivní) podle informací týdeníku Hrot způsobuje značnou nervozitu na ministerstvu financí vedeném Alenou Schillerovou. Ta se přenáší i do sněmovny, kde poslanci řeší novelu zákona o podporovaných zdrojích energie mající za cíl srazit ziskovost solárních elektráren, a ušetřit tak podle představ ministerstva průmyslu šest až deset miliard ročně.
Jinými slovy do projektů investovali až v době, kdy vrcholní představitelé Česka už vysílali jasné signály, že plánují solárníky zkrouhnout. To není případ Energy 21, která na solární vlnu naskočila dříve a parky budovala před tím, než to začalo být v Česku trendy.
Mezi investory do fotovoltaických elektráren z let 2009-2010 se už hlasitě hovoří o tom, že případné vítězství dodá solárníkům motivaci a „návod“ pro další spory se státem v případě, že se je stát rozhodne ještě více osekat, jak aktuálně plánuje ministr průmyslu Karel Havlíček.