První neúspěch státu v solárních arbitrážích?

Od roku 2013 skupina investorů do solární energetiky zažalovala stát kvůli zavedení 26% odvodu z výnosu fotovoltaických elektráren (tzv. solární dani). Drtivá většina (6 se 7) arbitráži skončila v minulosti prohrou solárních investorů. Výjimkou může být poslední arbitráž, ve které švýcarský civilní soud zamítl odvolání českého ministerstva financí proti rozhodnutí arbitrů z roku 2017.

Zdroj: EIMA

Zdroj: EIMA

 

Vleklé spory kolem solárů

V důsledku nezvládnutého solárního boomu byla do roku 2013 uvalena na velké fotovoltaické elektrárny solární daň ve výši 26 procent a po roce 2013 ve výši 10 procent pro elektrárny postavené v roce 2010. Solární daň zavedla Nečasova vláda ve snaze omezit dopady solárního boomu z let 2009 a 2010. Tehdy se kvůli rapidnímu poklesu cen fotovoltaických panelů a zároveň špatně nastavené dotační legislativě snížila doba návratnosti solárního projektu z plánovaných 15 let zhruba na polovinu.

 

Solárníci se proti zásahu státu začali později bránit pomocí soudních pří a mezinárodních arbitráží. Od roku 2013 skupina investorů do solární energetiky zažalovala stát kvůli solární dani u arbitrážních soudů. Drtivá většina (6 se 7) arbitráži skončila nedávnou prohrou solárních investorů.

 

Arbitráže jsou většinou výsledkem smluv o ochraně investic z počátku 90. let. Smlouvy byly většinou pro ČR nevýhodné. Ministerstvo financí již delší dobu pracuje na tom, aby tyto smlouvy zanikly.

Poslední arbitráž

Český stát kvůli fotovoltaice vede poslední neukončený arbitrážní soud se skupinou investorů pod hlavičkou britské Mid Europa Partners (Radiance Energy Holding, Natland Investment Group, Natland Group a G.I.H.G.). 

Jedná se miliardový spor, který se nyní dostává do finální fáze. Podle deníku E15 švýcarský civilní soud zamítl odvolání českého ministerstva financí proti rozhodnutí arbitrů z roku 2017. Soud bude brzy rozhodovat pouze o výši škody, kterou stát bude muset za zpětné uvalení solární daně zaplatit.

 

Český stát neúspěšně v žalobě napadl rozhodčí nález arbitrů s tím, že není v souladu s pravidly arbitrážního řízení, že byla jeho porušena pravidla a zároveň ministerstvo mělo v žalobě zpochybnit i samotné osoby arbitrů a další věci.

 

„Nemáme v ruce žádné rozhodnutí, nevím z čeho vycházíte. Nemůžu tedy nic komentovat,“ reagoval zakladatel a majoritní akcionář Natlandu Tomáš Raška.

 

Ministerstvo financí zatím odmítá výsledek arbitráže podrobněji komentovat. „Toto rozhodnutí je v každém případě procesní, nikoliv meritorní a týká se pouze příslušnosti rozhodčího tribunálu,“ uvedl mluvčí resortu Jakub Vintrlík.

 

Žalovaná částka, kterou i ministerstvo financí eviduje na svých webových stránkách, byla – vyčíslena v době oznámení o zahájení sporu na zhruba tři miliardy korun. Jak uvedl expert na arbitráže Radek Šnábl nyní bude dále o arbitráži jednat arbitrážní soud, který zhruba do roka vydá definitivní verdikt a upřesní, kolik stát ve sporu zaplatí.