První nabíječku elektroaut v Česku napájí pouze zelená energie

Včera byl v Lovosicích slavnostně otevřen první nabíjecí hub pro elektromobily v Česku napájený pouze obnovitelnou. Jde zároveň o největší nabíjecí hub v ČR. Naráz si u ní nabije elektromobil až 16 řidičů. Nabíječky jsou zásobovány elektřinou z vodní elektrárny v Píšťanech, na kterou je napojena i část města.

O novinkách v oblasti udržitelné dopravy a obnovitelných zdrojů získáte více informací  na konferenci Smart Energy Forum v Praze dne 11. listopadu 2021.

Zdroj: IONITY

Unikátní koncept

Slavnostního otevření se zúčastnili zástupci města, Ministerstva průmyslu a obchodu, Škody Auto a oborových asociací.

Lovosický nabíjecí hub je napájen elektřinou vyrobenou v nedaleké malé vodní elektrárně na Labi, v obci Píšťany. Elektrárna má výkon skoro tři megawatty (MW) a běží prakticky nepřetržitě. Celková kapacita hodinového nabíjení odpovídá energii potřebné k ujetí 15 tisíc km.

Hub obsahuje 16 nabíjecích stanic: 4 provozuje Ionity, dalších 8 Tesla a 4 jsou pro město Lovosice. Pro případ ojedinělé odstávky výroby v malé vodní elektrárně má nabíjecí hub připravené záložní napájení ze sítě. Čistou a levnou elektřinou je kromě nabíječek napájen ještě zimní stadion, krytý plavecký bazén a další sportoviště města.

„Máme radost, že tento průlomový projekt jsme mohli realizovat právě v Lovosicích. Chceme, aby se Lovosice staly skutečným Smart městem a základem toho je i propojení technologie a ekologie. Jedině tak lze zachovat životní komfort a přitom se chovat odpovědně k přírodě. Naučit se využívat zdrojů udržitelným způsobem. Předpokládá to ale také posun myšlení lidí a větší sounáležitost, odpovědnost a mnoho práce,“ řekl Milan Dian, starosta města Lovosice.

Projekt vyšel podle starosty na více než deset milionů korun, město se na něm podílelo v řádech nižších milionů korun. „Shodou okolností v té době tady probíhalo to, že T-mobile tady dělal internetovou síť, my jsme to spojili a ve výkopech se šlo akorát níž a využilo se toho jednoho výkopu,” uvedl Dian.

Reakce na boom elektromobility

V novém nabíjecím hubu v Lovosících čeká na řidiče celkem dvanáct ultrarychlých nabíjecích stojanů. Osm patří do sítě Tesla Supercharger a protože jsou zde instalované nejnovější „v3“ výdejní stojany, nabízejí nabíjecí výkon až 250 kW. Další čtyři stojany patří do sítě Ionity, přičemž každý disponuje výkonem 350 kW.

„Jako největší prodejce elektromobilů na českém trhu považujeme za důležité, aby výstavba infrastruktury pro veřejné dobíjení i nadále držela krok s dynamickým růstem počtu elektromobilů na českých silnicích. V souladu se strategickými cíli Národního akčního plánu čisté mobility by mělo být vybudováno 35 000 dobíjecích bodů do roku 2030,“ řekl Miroslav Holan, vedoucí rozvoje obchodní sítě ŠKODA AUTO Česká republika.

Rychlá elektrifikace dopravy umožní přechod na uhlíkově negativní ekonomiku a ještě ušetří do roku 2050 stovky miliard. Vysoká účinnost elektromotorů sníží primární spotřebu energií na čtvrtinu a současně se eliminuje významný zdroj karcinogenních látek, které produkují spalovací motory.

Malá vodní elektrárna Píšťany, která se nachází nedaleko Lovosic, má instalovaný výkon necelé 3 MW, potřeby lokality tedy plně pokryje. Pouze pro případ odstávky, nebo kdyby hladina řeky klesla pod minimální limit, je připravena záloha do sítě ČEZu.

„V Česku máme potenciál obnovitelných zdrojů na pokrytí nabíjení až padesátkrát víc elektromobilů, než jich Ministerstvo dopravy do roku 2030 očekává,“ uzavřel Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.

Obnovitelné zdroje energie budou v roce 2030 pokrývat nejméně dvakrát víc energie, než dnes, ve spotřebě elektřiny bude jejich podíl dokonce trojnásobný, předpovídá Komora obnovitelných zdrojů energie. Hlavním motorem této proměny v energetice bude rostoucí zájem podnikatelů a domácností o stále levnější čistou energii.

O novinkách v oblasti udržitelné dopravy a obnovitelných zdrojů získáte více informací  na konferenci Smart Energy Forum v Praze dne 11. listopadu 2021.