První město v Česku nabízí dotací občanům na pořízení elektromobilu

Zatímco některé země jako je Německo či Nórsko štědře dotují nákup elektromobilů i pro své obyvatele, aby podpořily rozvoj ekologičtější dopravy, Česká republika v tomto směru podporuje zatím jen firmy. První světlou výjimkou však představuje město Frýdek-Místek, které vyhlašuje první dotaci na nákup elektromobilů pro soukromé osoby.

Zdroj: E.ON

Zdroj: E.ON

Dotace maximálně 75 000 Kč

Dotační program na elektrické vozy nejen pro firmy, ale i obyvatele minulý týden schválila Rada města Frýdku-Místku. „Cílem programu je snížení negativních vlivů dopravy na zdraví obyvatel a životní prostředí, zejména snížení emisí z dopravy a případné snížení hlukové zátěže,“ píše se v oficiální zprávě.

Program je určen na podporu nákupu nových osobních vozidel (M1) případně předváděcích kusů s nájezdem max. 5000 km s plně hybridním pohonem vybavených elektromotorem (FHEV, HEV). Město poskytne dotace ve výši až 15 % z pořizovací ceny vozu, maximálně do částky 75 tisíc korun. Žádosti o dotaci mohou od 15. 10. 2020 do 15. 4. 2021 podávat obyvatelé s nejméně ročním trvalým pobytem ve Frýdku-Místku, stejně tak i firmy, které zde mají sídlo.

„Pro tento program jsou navrhovány finanční prostředky ve výši 5 milionů korun. Poskytnutí dotací a jejich konečná výše jsou podmíněny schválením finančních prostředků v rozpočtu města Zastupitelstvem města Frýdku-Místku pro rok 2021.“ je uvedeno v podmínkách ohledně nového dotačního titulu. Vozidlo musí fyzická či právnická osoba provozovat nejméně 3 roky od pořízení.

Rostoucí poptávka

Prodej elektromobilů v Česku letos prudce roste, za období od ledna do srpna se počet prodaných elektromobilů ztrojnásobil na 1477 vozů. I když tuzemský trh s automobily letos klesl o čtvrtinu, počet zájemců o elektromobily u nás stoupá během posledních let.

Prodej elektromobilů na českém trhu se za osm měsíců meziročně téměř ztrojnásobil na 1 477 vozidel. Trh hybridů vzrostl o 37 procent na 7 030 vozů, z toho bylo 988 plug-in hybridů do zásuvky, což znamená více než čtyřnásobný nárůst. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů (SDA).

Za růstem elektrických kategorií stojí snaha automobilek plnit u nabízených modelů přísnější emisní limity CO2. Celkový trh v Česku zaznamenal pokles o čtvrtinu na 131 410 vozů.Nejprodávanější značkou elektromobilů je Škoda, která prodala 634 vozů Citigo iV, druhá je Tesla s 280 elektromobily a třetí Hyundai prodal 237 vozů na elektrický pohon.

Další rozvoj elektromobility se očekává s příchodem nové elektrické Škody Enyaq a také s rostoucím počtem rychlodobíjecích stanic. Těch je v současnosti přes 400.