První megawattová solární elektrárna v Česku po 10 letech?
První vlaštovka po 10 letech od solárního boomu
Naposledy se stavěly velké fotovoltaické elektrárny (FVE) v řádu megawattů v České republice v roce 2010, kdy u nás pro střešní instalace platily výhodné dotace formou pevných výkupních cen a zelených tarifů. Po omezení podpory v roce 2013 a jejím úplném ukončení v roce 2014 v České republice nastal velký propad nových FVE.
Situace na trhu se výrazně změnily v minulém roce, kdy se na střechách budov postavilo několik FVE až o výkonu ve stovkách kWp. V roce 2019 se rovněž začala stavět první megawattová FVE v předpokládané hodnotě za méně než 20 milionů v okresu Kladno. Její výkon po dokončení letos v lednu dosahuje 999,6 kWp. Tato elektrárna byla podpořena dotacemi z programu OPPIK.
Celkem se v následujících 2-3 letech z OPPIK proinvestuje několik miliard do nových FVE pro vlastní spotřebu. Řada těchto elektráren bude vybavena i bateriemi, která umožní maximalizace vyrobené energie pro vlastní spotřebu, peak-shaving či peak-loading.
Úspěšná podpora úspor
Vyrobená solární energie na střeše továrny LEGO Group bude primárně využita pro vlastní spotřebu, s možností přetoků do distribuční soustavy do 30%. Instalace tak umožní udržování rovnováhy mezi spotřebou energie výrobních závodů a obnovitelnou energií vyráběnou přímo v místě provozu továrny i v jiných lokalitách.
„Díky solární elektrárně si dokážeme vytvořit energii z obnovitelných zdrojů. Je to další krok, kterým snižujeme dopad našeho provozu na životní prostředí. Cílem LEGO Group je mít pozitivní dopad na společnost a na planetu, kterou jednou zdědí naše děti,“ říká Janet Kroes, generální ředitelka LEGO továrny v Kladně.
Na střeše kladenské LEGO továrny bylo instalováno 3 570 solárních panelů. Jsou umístěny na šesti produkčních halách a zabírají plochu přibližně 3 400 metrů čtverečních. V současnosti je nová fotovoltaická elektrárna v Kladně největší svého druhu v Česku, která byla postavena v posledních letech.
„Už v prvním roce provozu dokážeme snížit uhlíkovou stopu kladenské továrny přibližně o 5 procent. To odpovídá výrobě 980 MWh ročně a snížení produkce oxidu uhličitého o 1 550 tun. Můžeme to přirovnat například k ročnímu provozu asi 200 rodinných domů,“ upřesňuje technické detaily projektový manažer Vlastimil Knecht.