První instalace velkokapacitní Baterie VARTA FlexStorage v ČR a Střední Evropě – část první

Výrobců bateriových řešení je už v dnešní době poměrně mnoho, a to možná také díky dotačních programů v EU a ČR, které pozitivně podporují tento nový energetický trend. Investice do technologií velkokapacitních baterií se pohybují v miliónech korun. Pokud se mají tyto investice vrátit, chce si být investor jistý, že jeho bateriové řešení bude skutečně 20 let fungovat a výrobce bude stále na trhu. Tohle riziko se dá snadno eliminovat, pokud si investor vybere řešení výrobce s mnohaletou tradicí, dobrým evropským jménem a finančním zázemím.

Zdroj: Varta

Německá kvalita jako „All-in-1-řešení“

A mezi takové výrobce zcela nepochybně patří společnost VARTA a jejich propracované bateriové úložiště Varta FlexStorage. Kompletní produkt Varta FlexStorage je složen samozřejmě i z komponentů jiných firem, jako je např. Siemens a LG Chem, ale vždy se jedná o kvalitní ověřené produkty a celé řešení je dokonalé “1 Box Solution“, které splňuje všechny evropské normy.

Tento produkt je zcela připraven pro připojení, jak do nynější české distribuční sítě, tak i na všechny budoucí změny českého energetického zákona, kterých se snad již brzy dočká i ČR. (V Německu “Prosumers” a “Energetické komunity” funguji již 7 let).

Zákazník si tak kupuje špičkový technologický produkt, za kterým stojí renomovaný evropský výrobce a má již v sobě zabudované všechny funkce, které mu jeho investici ještě více znásobí, jakmile dojde v ČR k dlouho očekávané kýžené změně energetického zákona.

Zdroj: Varta

Zdroj: Varta

Varta Flex Storage je modulární platforma, měniče značky Siemens o výkonu 36 kW – 80 kW – 120 kW a kapacita baterií od 75 kWh (1 Rack) po 750 kWh (10 Racku) s možností až 5 kaskád o celkové kapacitě 5 x 750 kWh = 3,75 MWh a okamžitém výkonu 600 kW ! Softwarové nastavení je možné nastavit ve 3 režimech : optimalizace odběru, optimalizace špiček (peak shaving) a nebo ostrovní režim.


Zdroj: Varta

Pokud by klient požadoval úplně jinou funkci, tak produkt Varta Flex Storage disponuje otevřeným ModBus protokolem, který se dá lehce naprogramovat dle specifických požadavků klienta.

První česká instalace VARTY

Prvním zákazníkem v ČR a vůbec ve Střední Evropě, kterému společnost Varta nainstalovala své bateriové řešení je společnost ComacCal, s.r.o., vyrábějící indukční průtokoměry (https://www.comaccal.cz/ )

Společnost ComacCal s.r.o. se rozhodla využít dotačního programu MPO OPIK, Akumulace Energie II., který mu byl nápomocen při nemalé investici do produktu Varta Flex Storage E 80 kW / 150 kWh.

Zdroj: Jan Uherek, www.akumulace-energie.cz, Nová hala pro unikátní cejchovací linku pro Velké průtoky ve společnosti ComacCal s.r.o.

Konkrétní důvody, které společnost ComacCal s.r.o. vedly do této investice a roční zkušenosti s produktem zodpoví majitel a jednatel společnosti, Ing. Marcel Maceček v dalším pokračování tohoto článku přesně za týden.

Další informace o bateriových řešeních Varta najdete na webu: www.akumulace-energie.cz  a na webu www.flowbattery.cz.