První český elektromobil se začne vyrábět od března v Nošovicích

Výrobní závod Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) v Nošovicích na Frýdecko-Místecku bude první automobilkou v Česku, která bude vyrábět vozidlo jezdící pouze na elektřinu. Hyundai oznámil, že výrobu modelu Kona Electric spustí v Nošovicích od března letošního roku. Chce tak zkrátit čekací dobu na tento modelu dosud vyráběný jen v Jižní Koreji.

Zdroj: Hyundai

Zdroj: Hyundai

 

Reakce na rostoucí poptávku

Korejský výrobce automobilů Hyundai zveřejnil další ze svých ambiciózních plánů. Už letos se chce stát největším výrobcem elektromobilů v Evropě. K tomu má korejské automobilce dopomoci také výrobní závod v Nošovicích, kde se bude vyrábět elektrická Kona. Spuštění produkce modelu Kona Electric v ČR je naplánováno na březen 2020

 

Hyundai neuvedl, kolik elektromobilů chce v Česku ročně vyrobit. Podle firmy se tímto krokem ztrojnásobí dostupnost vozu Kona Electric pro zákazníky v Evropě. „Tím se výrazně zkrátí dodací lhůty pro zákazníky v Evropě,“ řekl mluvčí HMMC Pavel Barvík.

 

„Nasloucháme našim zákazníkům a učinili jsme toto rozhodnutí, abychom uspokojili rostoucí poptávku po našich elektrických vozidlech. Se stále rostoucím počtem lidí, kteří se zajímají o dopad výběru svého vozu na životní prostředí, vidíme na evropském trhu obrovský potenciál pro elektromobily,“ řekl Dong Woo Choi, prezident a generální ředitel společnosti Hyundai Motor Europe.

Další nové modely s nulovými emisemi

Cílem zvýšení kapacity automobilky Hyundai je navýšit letos výrobu. Jen letos chce Hyundai v Evropě dodat zákazníkům více než 80 tisíc elektromobilů.

 

Kromě modelu Kona ještě Ioniq, do bezemisních vozů počítá také model Nexo poháněný vodíkovým palivovým článkem. Při tomto vývoji Hyundai očekává, že se v roce 2020 stane největším dodavatelem vozů s nulovými emisemi v Evropě.

 

Kona Electric je první model prodávaný v Evropě, který nabízel populární typ SUV karoserie v kombinaci s elektrickým pohonem a dlouhým dojezdem. Hyundai nebude potřebné baterie dovážet. Nechá si je vyrábět přímo v Evropě, neboť zde působí společnosti LG Chem a SK Innovation, konkrétně v Maďarsku a Polsku.

 

V loňském roce v HMMC vyrobili 309 500 aut, což představovalo meziročně pokles o devět procent. V Nošovicích se vyrábí vozy Tucson a i30.

 

Vozy s elektrickým pohonem v Česku vyrábí i Škoda Auto, zatím jde ale jen o hybridy. První elektromobil elektromobil Citigo-e iV Škoda vyrábí pouze ve své továrně na Slovensku.