Prus (HE3DA): Nedaleko bateriové továrny na Karvinsku vzniká největší pasívní čistička vzduchu na světě

V těsné blízkosti areálu továrny Magna Energy Storage (MES), kde se vyrábí baterie dle patentu HE3DA, vzniká projekt největší pasívní čističky vzduchu na světě. „S využitím nanotechnologií toto zařízení bude filtrovat vzduch o objemu 57 miliard m3, což odpovídá rozloze okresů Karviná, Frýdek-Místek a přilehlého okolí,“ prohlásil Radomír Prus, vizionář a architekt továrny MES v Horní Suché na Karvinsku.

Zdroj: HE3DA s.r.o.

Zdroj: HE3DA s.r.o.

 

Využití nanotechnologií

Jak Prus informuje na svém Facebookovém profilu obří čistička vzduchu je teď nejzajímavějším projektem, na kterém nyní pracuje. V současnosti již MES realizovala nátěr na zdech bývalé těžní věže v Horní Suché v místní průmyslové zóně s využitím nanotechnologií, které zde budou likvidovat zátěž nebezpečných emisí a uniky toxických látek.

„Budoucnost je věkem technologií šetrných k životnímu prostředí. Je čas přestat mluvit a začít konat. Řešení vždy existuje. Nátěr věže pomocí nanotechnologií jsme ve spolupráci s Dr. Janem Procházkou rozdělili na 2 etapy. Ještě letos natřeme dvě strany, a na jaře příštího roku pak zbývající dvě strany,“ dodává Prus.

Po dokončení projektu tak vznikne největší pasivní čistička vzduchu na světě. Toto zařízení zde ročně vyčistí vzduch o objemu 57 miliard m3 od oxidů dusíku a dalších 41 miliard m3 vzduchu od benzopyrenu.

Podle Pruse se jedná o obrovské množství vzduchu, které zde bude díky nanotechnologiím vyčištěno. „Objem vyčištěného vzduchu představuje rozlohu území 190 km2, což přibližně odpovídá rozloze okresu Karviná, Frýdek-Místek a přilehlého okolí dohromady,“ upřesňuje Prus.

„Toto dělám proto, abych již konečně otevřel oči vrcholovým politikům a úředníkům. Již roky s Honzou Procházkou bojujeme za to, aby školy či nemocnice byly vymalovány nanonátěry. Bohužel naše výzvy zatím nebyly vyslyšeny. Proto jsem se rozhodl to změnit a v praxi to realizovat,“ zdůrazňuje Prus.

Úspěch českých technologií

Nanotechnologie v současnosti zažívají neskutečný boom a stávají se všední součástí našich životů. Umí hojit rány, léčit nemoci, umývat okna, hasit oheň, ale také i čistit ovzduší.

Již v roce 2018 čeští vědci ze společnosti FN-NANO s.r.o. svým fotokatalytickým nanonátěrem ošetřili stěnu lemující velvyslanectví, která díky tomu nejen zůstane mnoho let jasně bílá, ale ve znečištěném ovzduší centrálního Londýna dokáže s využitím slunečního UV záření kompenzovat negativní dopady oxidů dusíku a emisí z provozu deseti osobních aut s dieselovým motorem (kalkulováno pro 25.000 km/rok/automobil pod normou Euro 5).

Díky vysoké účinnosti fotokatalytických nátěrů lze tuto technologii úspěšně využít pro čištění milliard kubických metrů vzduchu v oblastech se znečištěným ovzduším a zajistit tak dodržování legislativně závazných norem pro povolené koncentrace škodlivin ve vzduchu.

Také baterie HE3DA® využívají pozitivní vlastnosti nanomateriálů v elektrodách. Umožňují daleko větší tloušťky elektrod a s tím spojených nových velmi výhodných konstrukčních řešení.

 

Tato technologie vede k daleko vyšší bezpečnosti lithiového akumulátoru a široké škále zcela nových technických řešení s doposud nedosažitelnými technickými a ekonomickými parametry.  Technologie HE3DA® umožňuje nastavení tloušťky elektrod a tím uzpůsobení kapacity akumulátoru a rychlosti jeho nabití a vybití.