Prus (HE3DA): Certifikace našich baterii byla dokončena v institutu TÜV Rheinand. Výrobu hodláme spustit do Vánoc

Společnost HE3DA tento týden potvrdila, že získala certifikaci svých lithiových baterií od renomovaného institutu TÜV Rheinland v Německu. „Práce na certifikaci se nakonec o několik týdnů protáhly oproti našemu očekávání, ale nakonec vše dobře dopadlo. Můžu potvrdit, že jsme tento týden úspěšně dokončili certifikaci pro naše  baterie HE3DA   od nezávislé německé zkušebny TÜV Rheinland,“ oznámil Radomír Prus  v rozhovoru pro náš portál.

HE3DA


V níže uvedeném rozhovoru s Radomírem Prusem (architekt projektu MES a hlavní investor) a Dr. Janem Procházkou (zakladatel společnosti HE3DA a její generální ředitel) přinášíme další novinky o stavbě nové gigatovárny na baterie HE3DA v Horní Suché a o plánech společnosti v blízké budoucnosti.

SN: Jaký je aktuální stav prací v rámci obří továrny pod názvem Magna Energy Storage (MES), která bude baterie HE3DA v Horní Suché vyrábět?

Prus: Na vlastní oči jste se nedávno mohl přesvědčit, že stavba továrny MES je z větší části dokončena, a že instalujeme první výrobní linky.

Procházka: V posledních týdnech jsem trávil hodně času na cestách v zahraničí a stavbu jsem delší dobu neviděl. Po delší době jsem opět v Horní Suché a jsem velmi překvapen, jak rychle stavba pokračuje. Na místě stavby lze vysledovat, že každý den zde dochází k obrovským změnám. Vše směřujeme k hlavnímu cíli, což je samotná výroba.

SN: Vašim cílem je spustit výrobu batérií do konce roku 2019. Je tento cíl dosažitelný s ohledem na aktuální vývoj stavby továrny MES?

Prus: Každým dnem se tento cíl stává více reálným. Máme zajištěno financování, dodávky výrobních technologií úspěšně pokračují. V současnosti pracujeme na kompletaci výrobních zařízení a jejich instalaci. Na podzim hodláme dokončit instalaci výrobní technologie, uvedeme vše do provozu do Vánoc, kdy hodláme spustit zkušební výrobu. Zatím všechny termíny plníme.

SN: Jaké  budou priority společnosti HE3DA po spuštění výroby  baterií v roce 2019-2020. Zaměříte se spíše na elektromobilitu nebo na baterie na elektrickou energii vyráběnou z OZE?

Prus:  Na stole přede mnou v podstatě vidíte finální první výrobek. Jedná se o 1 kW baterii, která bude mít velmi tlusté elektrody a bude sloužit primárně k ukládání energie z OZE. Bude to velmi spolehlivá, bezpečná baterie s velmi dlouhou životností, která se bude vyrábět při nízkých výrobních nákladech.

Procházka: Tato nová baterie míří na obrovský trh záložních zdrojů, kde nahradí tradiční olověné bateriové packy. 

Prus: Spolupracujeme s externími firmami, které zajišťují vývoj BMS (bateriový řídící systém) v současnosti pro naše baterie. Náš první výrobek tedy bude určen pro domácnosti a firmy pro ukládání energie zejména ze solárních elektráren. Většinu výrobní kapacity v roce 2020 vyplníme výrobou prototypových  baterií pro naší skupinu 10 velkých zákazníků. Každý z nich od nás získá 20-50 MW baterií, přičemž je využijí ve svých pilotních projektech. To nám umožní v dalších letech našim zákazníkům dodat několikanásobně větší množství našich baterií pro další projekty.

SN: Pokud se jedná o konečné zákazníky z řad domácnosti či firem, kdy se dočkají Vašich produktů?

Prus: O naše produkty je velký zájem v Africe, Austrálii a samozřejmě také v Česku. Jsme česká firma a budeme se snažit obsloužit i tuzemské zákazníky. Máme již podepsanou smlouvu s velkým koncernem, který zajistí distribuci baterií pro český a slovenský trh již v roce 2020. Kromě stacionárních systémů akumulace energie z OZE hodláme později nabídnout i řešení pro elektromobilitu v kombinaci s nabíjecími stanicemi pro elektromobily.

SN: V jaké fázi se nyní nachází certifikace baterii HE3DA?

Prus: Certifikace baterie začala v roce 2018 v laboratořích společnosti TÜV Rheinland. Práce na certifikaci se nakonec o několik týdnů protáhly oproti našemu očekávání, ale nakonec vše dobře dopadlo. Můžu potvrdit, že jsme tento týden úspěšně získali certifikaci pro naše  baterie HE3DA   od nezávislé německé zkušebny TÜV Rheinland. Kromě dlouhodobé spolupráce s TÜV Rheinland  budeme naše výrobky testovat i v dalších nezávislých laboratořích.

Procházka: Na institutu TÜV Rheinland již bylo ověřeno stanovení kapacity našich baterií. V dalších dlouhodobých testech se zaměříme na certifikaci pro transportaci. TÜV Rheinland je v současnosti extrémně vytížen, a proto jsme rádi, že dokončili první fázi testování našich baterií.

SN: Kromě továrny v Horní Suché připravujete další podobný projekt v USA. Už je rozhodnuto o konkrétním místě a termínu zahájení stavby nové gigatovárny v USA?

Prus: Mohu potvrdit, že se bude jednat o stát Nevada, ale zatím neuvedu přesné místo, dokud nebude podepsána konečná smlouva. Výstavbu hodláme zahájit již v příštím roce.

Procházka: Na počátku května proběhlo další jednání s guvernérem státu Nevada ve věci naší investice. Projekt má podporu místní vlády, která je velmi nápomocná. Navíc, jsme zde získali nejlepší investiční pobídky v rámci USA.

SN: Úspěch každého velkého projektu je spojen se zajištěním jeho financování. Jak se Vám daří v tomto ohledu?

Prus: Prosazujeme svůj vlastní model financování- zcela bez dotací, či komerčních úvěrů od bank, atd. Stojí za námi zejména čeští investoři, kteří nám poskytli docela silnou podporu. V současnosti máme k dispozici více než 1,3 miliardy korun a tento „finanční polštář“ neustále narůstá. Pro naše cíle tak máme dostatečné finanční krytí. 

Získali jsme také nabídku na 60 milionů eur ve formě úvěru od Evropské investiční banky, který můžeme využít, ale zatím o tom neuvažujeme. Bude sloužit jako určitá rezerva pro případ potřeby něco dalšího profinancovat.

Pro financování našich aktivit rozhodně nevyužijeme tradiční bankovní úvěry, ani nehodláme jít pro peníze na burzu. Sázíme na spolupráci s individuálními investory, kteří budou participovat na dividendách a budoucím zhodnocení akcií v naši společnosti. V budoucnosti připravuje zvýšení základního jmění o několik miliard korun, abychom dále mohli rozšířit výrobní kapacitu nové továrny. 

SN: Nemáte obavu o nedostatek kobaltu, který se těží zejména v politicky nestabilním Kongu?

Prus: S Republikou Kongo máme velmi dobré vztahy, jelikož jsem konzulem tohoto státu pro suroviny poté, co jsem jim navrhl možnost vylepšení těžby a rekultivaci vytěžených dolů. Se zástupci vlády Republiky Kongo jsme nedávno jednali přímo v Horní Suché, kde se prohlédli stavbu naší nové továrny. Projevili zájem nejen o dodávky kobaltu pro našI společnost, ale také i o nákup našich baterií.

Během jednání jsme se zástupci vlády Republiky Kongo dohodli na prohloubení spolupráce a také na realizaci prvních vzorových projektů s využitím našich baterií, které budeme společně realizovat v Kongu.

Procházka: Na počátku výroby budeme využívat technologii NMC (tj. nikl-mangan- kobalt), což ušetří nějaký objem kobaltu, ale do budoucna již testujeme možnosti, jak se zcela kobaltu ve výrobě zbavit. To znamená výrobu baterii zlevnit a najít lepší materiály, které  umožní dosáhnout vyšší kapacitu baterii.

SN: Světový trh akumulace energie v současnosti prudce roste. Na které trhy se hodláte v budoucnosti zaměřit?

Prus: Pro nás je v současnosti největší prioritou Evropa, následuje severní Amerika, Indie a pak  jižní Amerika, kde je největší zájem ze zemí jako je Brazílie a Chile. Každopádně, pokud budeme investovat v rozvojových zemích, tak tam musí být velmi dobře nastavena ochrana našich investic ze strany našeho státu. 

Nedávno jednal náš premiér Babiš s americkým prezidentem Trumpem mimo jiné o největší české investici v USA v hodnotě 2 miliard USD, kterou bude naše nová továrna na baterie o rozloze téměř 70 hektarů v Nevadě. Tato nová továrna bude zcela napájena solární elektřinou a vše bude v off-grid režimu.

SN: Poslední otázka- měla by Česká republika podporovat dotacemi jako např. Německo rozvoj investic v oblasti akumulace energie?

Prus: Na základě mých dlouholetých zkušenosti se nedomnívám, že dotace jsou dobrým prostředkem pro rozvoj trhu. Jedná se jen o neustále přerozdělování peněz, což je často neefektivní a podnikatele to strašně svazuje. Pro rozvoj trhu a nové investiční projekty určitě bude lepší skutečnost, pokud to nebude závislé na dotacích.

Na druhou stranou jsou v současnosti baterie strategická surovina, a to jak pro Českou republiku, tak i pro Evropskou unii. V tomto ohledu mne mrzí, že současná vláda s námi více nekomunikuje ve věci možné spolupráce.

Procházka: Každá nová technologie se obvykle rozjíždí pomocí státních subvencí po určitou dobu. I lithiové baterie se dostaly do současného stavu vývoje až po cca 20 miliardách eur státních dotací. Navíc, pokud chceme v budoucnosti masívně rozvíjet obnovitelné zdroje, pak musíme zajistit jejich uskladnění tak, aby tyto nestabilní zdroje byly díky bateriím stabilizovány.

Rovněž nesmíme zapomenout na to, že baterie jsou klíčem pro rozvoj elektromobility. Proto by česká vláda měla nastavit rozumné mantinely pro rozvoj bateriového průmyslu v České republice. Takto by se u nás mohla podpořit nejen elektromobilita, ale současně i rozvoj obnovitelných zdrojů.