Prestižní ocenění za průlom v bateriích na bázi grafenu

Již na konci roku 2022 se v USA začnou vyrábět lithiové baterie na bázi grafenu. Díky nehořlavému tekutému elektrolytu a vysoké energetické hustotě získala nová technologie baterií od amerického startupu Nanotech Energy prestižní ocenění CES 2022 Innovation Awards na nedávném technologickém veletrhu v Las Vegas.

Zdroj: Nanotech Energy

Sázka na grafen

Nová baterie podle sdělení startupu Nanotech Energy umožňují bezpečnější a účinnější skladování energie než tradiční lithium-iontové baterie.

Klíčovou technologií, na kterou sází Nanotech Energy, mají být  grafenové elektrody a nehořlavý elektrolyt, tzv. organolyt. „Grafen, který Nanotech Energy nyní vyrábí, vykazuje vynikající elektrochemické vlastnosti a vysokou elektronickou vodivost,“ informoval  Dr. Maher El-Kady, spoluzakladatel a technologický ředitel společnosti Nanotech Energy.

„Naše výrobky z grafenu mají potenciál radikálně proměnit odvětví grafenu tím, že poskytnou vysoce kvalitní grafen, který lze použít v celé řadě výrobků s bezkonkurenční výkonností včetně baterií, superkondenzátorů, funkčních inkoustů, apod,“ dodal Dr. Maher El-Kady.

Grafen je nejtenčí, nejsilnější a nejpružnější známý materiál. Je dvěstěkrát silnější než ocel,  vysoce průhledný, extrémně lehký, pružný a roztažitelný. Nanotechnologický grafit  od společnosti Nanotech Energy má z 90% nejblíže k jednovrstvému grafenu, který je k dispozici na trhu – je milionkrát rychlejší než CVD grafit a 100krát rychlejší než grafit používaný v tradičních  bateriích.

Mezi další výhody nové technologie patří širší teplotní spektrum, v němž se mohou baterie používat (-40°C až +50°C), rychlejší dobíjení či možnosti snadné recyklace.

Zájem investorů

Americká společnost Nanotech Energy během veletrhu CES oznámila, že nová generace nehořlavých a rozměrově plně upravitelných baterií se začne vyrábět ve 4. čtvrtletí 2022 v její nové továrně v Nevadě v USA. Firma již začala přijímat předobjednávky na dodávku flexibilních nehořlavých baterií, které využívají proprietární cylindrické články.

O spolupráci se společností Nanotech Energy jeví zájem přední automobilky. „Při vývoji baterií obvykle obětujete výkon, jakmile vyvinete extrémně bezpečnou chemii. Nyní máme poprvé přístup k extrémně bezpečné chemii, která poskytuje vysoký výkon. Proto máme zájem o další spolupráci na vývoji nové technologie,“ uvedl na adresu nové technologie baterií Andreas Hintennach, Ph.D., globální vedoucí výzkumu baterií pro Daimler AG.

V roce 2021 získal startup Nanotech Energy financování od investorů z Asie ve výší přes 95 milionů dolarů. Tyto peníze využije na další vývoj a zahájení výroby v Nevadě na konci letošního roku.

Experti očekávají, že globální trh s obnovitelnou energií dosáhne do roku 2027 hodnoty více než 1,1 bilionu amerických dolarů. Zájem o akumulaci energie z OZE pomocí bateriové akumulace dále zrychluje kvůli narůstající elektrifikaci dopravy. Všeobecně se proto očekává, že poptávka po po bateriích vzroste ze 185 GWh v roce 2020 na více než 2000 GWh do roku 2030.

Další informace o nové grafitové bateriové technologie naleznete v níže uvedeném videu.