Průlom: Premiér Babiš se přihlásil ke klimatické neutralitě a nadělil tak občanům Česka krásný vánoční dárek

Hlavy států evropské osmadvacítky od včerejška v Bruselu jednají o klimatické neutralitě EU do roku 2050. Všechny členské státy EU kromě Polska se dokázaly dnes po půlnoci dohodnout na dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. K závazku na uhlíkovou neutralitu se nakonec přidala i Česká republika, přestože ho premiér Andrej Babiš v minulosti. kritizoval. 

Vláda ČR


Dlouhá jednání

Polsko do posledních chvil dohodu blokovalo a nakonec své veto nepoužilo výměnou za doplnění závěrů o konstatování, že není ještě připraveno se k uhlíkové neutralitě do roku 2050 zavázat. Fakticky tak Polsko získalo výjimku, o které se bude debatovat na další Evropské radě v červnu 2020. 

Lukáš Hrábek z Greenpeace říká: “Je bezpodmínečně nutné přejít od slov k činům a začít okamžitě jednat. Čím rychleji začneme jednat, tím levnější a snažší bude naši zem a ekonomiku nasměrovat k uhlíkové neutralitě.

Česko musí odstavit své uhelné elektrárny do roku 2030, výrazně navýšit své plány v oblasti čistých obnovitelných zdrojů, zastavit plýtvání energiemi, zvýšit efektivitu českého průmyslu a zároveň prosadit sadu opatření v zemědělství a lesnictví, které povedou k omezení emisí a efektivnějšímu ukládání uhlíku.”


V souvislosti s plánem na uhlíkovou neutralitu Evropská komise tento týden představila nový fond tzv Evropský zelený úděl, který chudším státům EU nabídne 2,5 bilionu korun na očištění jejich ekonomik od uhlíku.

Ambiciózní plán

Evropský zelený úděl představuje balík ambiciózních opatření dotýkající se prakticky celé ekonomiky. Zabývá se zlepšením kvality jídla, moderní mobilitou, odstavováním uhelných zdrojů, navrhuje přeshraniční uhlíkovou daň, ale taky omezováním pesticidů a směřuje k uhlíkové neutralitě EU v roce 2050. 

Program má umožnit podílet se a profitovat na přechodu k čistým technologiím všem domácnostem a podnikatelům. Název odkazuje na Nový úděl, program zavedený prezidentem Rooseveltem ve Spojených státech během Velké hospodářské krize v 30. letech k podpoře, ozdravení a reformování celé ekonomiky. 

Evropský zelený úděl je podle slov nové prezidentky Evropské komise, Ursuly von der Leyonové, novou prorůstovou strategií pro celý kontinent a jeho důležitým aspektem je akcent na spravedlivý přístup a příležitosti pro všechny. První viceprezident Evropské Komise Frans Timmermans řekl, že Evropa potřebuje takovou transformaci, která je spravedlivá ke všem a nenechá nikoho stranou. „Žádná jiná nebude nikdy fungovat.”

Šance pro Česko

Fond spravedlivé transformace (Just Transition Fund) je klíčovou součástí Evropského zeleného údělu. V letech 2021 až 2027 nabídne chudším státům EU, pro něž by jinak byl přechod na čisté technologie příliš drahý celkem 2,5 bilionu korun (100 miliard EUR). Čerpat z něj může i Česko.

„Evropský zelený úděl je skvělá příležitost, kterou se z Evropské unie stává lídr v inovacích a nejlepší místo pro život i podnikání na světě. V rozvoji obnovitelných zdrojů můžeme bez obav směřovat k vyššímu cíli, než který ministr Havlíček před měsícem navrhl. Jejich rozvoj přijde na deset miliard ročně a další dvě miliardy potřebujeme na rozvoj akumulace,“ řekl Štěpán Chalupa, Předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.

„To Česko zvládne zaplatit z emisních povolenek. Z těch nových bilionů korun, které Unie nabízí chudším státům v novém Fondu a v novém unijním rozpočtu, může Česko zaplatit náklady na ambiciózní opatření při transformaci celé ekonomiky včetně domácností, průmyslu a zemědělství,“ dodal Chalupa.

Podle Chalupy je společný závazek klimatické neutrality výhodný, jelikož tak může využít této příležitosti a obhájit pro Česko stamiliardy korun. „Tyto peníze nám můžou pomoct s očištěním celé ekonomiky v čele s rozvojem OZE a úspor. Přirozeně očekávám, že na úrovni Rady, která schvaluje takto zásadní krok pro celou Evropu, se nebude řešit specifikace technologií. Ostatně předpokládám, že jaderná energetika bude v ČR vystavena konkurenčnímu srovnání s levnějšími a snadněji stavitelnými OZE,“ uzavírá Chalupa.