Průhledné fotovoltaické panely promění paneláky v elektrárny

Skupina vědců z několika zemí světa v rámci projektu CitySolar dosáhla nového světového rekordu v účinnosti přeměny slunečního světla na elektřinu pomocí průhledných solárních článků. Nová technologie solárních článků má potenciál proměnit vysoké budovy v elektrárny vyrábějící zelenou energii.

 

Zdroj: CitySolar

Tandemová technologie

Vědci z projektu CitySolar vyvinuli transparentní solární články, které dosahují zatím nejvyšší transparentnosti. Jedná se o duální strukuturu tvořenou organickou vrstvou umístněnou na  perovskitu. Tento článek dosahuje účinnosti 12,3 procenta, což je nový světový rekord.

„Tandemový solární článek získává energii hlavně z infračervené a ultrafialové části slunečního záření, ale ne z viditelného části vlnové délky světla,“ uvedl profesor Morten Madsen z Univerzity jižního Dánska. „To nám umožňuje stanovit nové standardy účinnosti poloprůhledných solárních oken.“

Vzhledem k tomu, že nové solární články propouštějí světlo, mohou fungovat jako standardní okna a mohou být integrovány do budov, aniž by měnily architektonické návrhy. Tato technologie je cenově velmi příznivá, avšak hlavní komerční výzva spočívá ve vyvážení nákladů, estetiky a účinnosti.

Tento průlom, který se podařil mezinárodnímu týmu v rámci projektu CitySolar, je obrovskou podporou pro obnovitelné zdroje energie a umožňuje, aby celé mrakodrapy sloužily jako elektrárny tím, že se jejich okna přemění na solární panely.

Nadějný potenciál

Velké skleněné fasády, které se nacházejí v moderních kancelářských budovách, lze nyní využít k výrobě energie, aniž by bylo nutné využívat další prostor nebo provádět zvláštní stavební úpravy. Toto otevírá velký tržní potenciál pro novou technologii solárních článků.

Projekt CitySolar je v současné době na úrovni technologické připravenosti (TRL) mezi pěti a šesti, což znamená, že se nachází mezi fází ověření koncepce a fází prototypu.

Tým vědců ze CitySolar nyní jedná s průmyslovými partnery o dalších krocích v rámci budoucí spolupráce. Nicméně, k rozšíření technologie pro komerční využití jsou zapotřebí další investice.

„Můžeme rozšířit to, co máme, ale potřebujeme obchodní partnery,“ řekl Madsen. „A stále je třeba provádět výzkumná zlepšení, ale důležité je, že víme, kde leží problémy, a máme jasnou strategii pro jejich překonání.“

Projekt již získal od EU finanční prostředky ve výši téměř 4 milionů eur (3,3 milionu liber) v naději, že pomůže Evropě dosáhnout cíle úplné dekarbonizace stavebnictví, které se na spotřebě energie na kontinentu podílí přibližně 40 procenty.