Projekt velké solární elektrárny na Písecku narazil na odpor veřejnosti

Lidé z okolí Mirovic na Písecku nestojí o fotovoltaickou elektrárnu o rozloze 27 hektarů. Projekt připravuje společnost ib vogt Czech a místní obci finanční kompenzace 500 000 korun ročně po dobu provozování elektrárny.

Zdroj: BayWa 

Odpor veřejnosti

Zástupci firmy ib vogt Czech  na konci června projekt obří solárn elektrárny poprvé oficiálně představili veřejnosti v Mirovicích, ale občané jej odmítají. Obávají se znehodnocení pozemků, zničení krajinného rázu a klimatických změn.

Zastupitelé Mirovic podle starosty Josefa Vejšického (Pro Mirovice) budou chtít po veřejném projednání vypsání referenda, aby občané rozhodli o stavbě fotovoltaické elektrárny. Zastupitelé o tom budou jednat zřejmě i na podzim. Na září firma plánuje další prezentaci.

Elektrárna by měla stát na severní straně u Touškova na Písecku. Podle Zásad územního rozvoje Jihočeského kraje je možné v této lokalitě postavit elektrárnu na obnovitelné zdroje.

Při prezentaci projektu zástupci  developerské  firmy uvedli, že každá oblast není vhodná pro stavbu fotovoltaické elektrárny. Musí být mimo chráněné území, památky, v blízkosti musí být distribuční stanice a pozemky pro stavbu mají být celistvé nebo mít minimum vlastníků. Firma si nechala vypracovat studii vlivu na životní prostředí, posouzení na kvalitu půd a dopad na krajinný ráz.

Nabídka finanční kompenzace

Podle sdělení portálu nasregion.cz developer v případě realizace projektu elektrárny nabízí obci finanční kompenzace ve výši 500000 korun ročně po dobu fungování elektrárny a 1,5 milionu korun při jejím spuštění.

Firma by mohla v okolí areálu elektrárny například vysadit stromy, založit louky nebo pastviny pro ovce. Navíc,  po ukončení provozu bude mít provozovatel smluvní povínnost uvést využité pozemky do původního stavu. Životnost elektrárny je 30 až 40 let.

Na začátku letošního roku Radomír Šafránek z Touškova zaslal na jihočeský krajský úřad petici proti výstavbě, kterou podepsalo zhruba 1000 lidí. V ní poukazuje na ztrátu zemědělské půdy, na které nájemci v současnosti hospodaří, znehodnocení okolních pozemků nebo na klimatické změny.

Za projektem výstavby nové obří fotovoltaické elektrárny stojí zkušený investor ib vogt Czech. Firma vznikla v roce 2021. Zabývá se rozvojem, výstavbou a provozem velkých solárních projektů v celé České republice. Je součástí německé společnosti ib vogt, založené v roce 2002, která působí ve 30 zemích po světě a zaměstnává více než 700 lidí.