Projekt s českou stopou: Nejmodernější panely se začínají vyrábět v Evropě

Švýcarská společnost Mayer Burger patří již 70 let k průkopníkům světové fotovoltaiky.  Drtivá většina solárních panelů typu PERC po celém se vyrábí na výrobních zařízeních společnosti Mayer Burger, nyní firma mění obchodní model a sama začíná v Evropě výrobu fotovoltaických panelů nové generace. Kdy budou dostupné na trhu?

Zdroj: MayerBurger

Revoluční technologie

Společnost Mayer Burger na konci dubna zahájila pilotní výrobu fotovoltaických panelů pod vlastní značkou v továrně v německém Freibergu. Prvním odběratelem, se kterým firma uzavřela obchodní partnerství, je švýcarský distributor fotovoltaických produktů SolarMarkt.

Na rozdíl od většiny současné čínské produkce panelů, které využívají články typu PERC, však Mayer Burger nabízí novou technologii typu Heterojunction/Smart Wire (HJT/SWCT). Podle expertů nezávislého německého Fraunhoferova institutu pro solární systémy (Frauhofer ISE) je tato technologie komerčně dostupná s tím, že  oproti tradičním panelům typu PERC má nejméně 3-letý konkurenční náskok.

Na vývoji technologie HJT/SWCT pracovali vývojáři z Mayer Burger více než 12 let a první prototypy těchto panelů byly představeny oficiálně veřejnosti během výstavy Intersolar v roce 2019 v Mnichově.

“Díky kombinaci HJT (články s více přechody) a SWCT (technologie chytrých spojů v článcích) nabízejí naše panely o 20% vyšší výnos ve výrobě solární energie oproti v současnosti standardním PERC křemíkovým panelům. Solární panely naší značky proto budou patřit k prémiovým produktům na trhu. A zejména v Evropě mají velký potenciál, ”říká Rafael Stadelmann, výkonný ředitel společnosti  Mayer Burger.

Hlavní přednosti nové technologie panelů

Jak představuje Mayer Burger, nová proprietární technologie HJT/SWCT článků a panelů garantuje stejnou účinnost a výkon jako v současnosti nejvýkonnější panely americké společnosti SunPower. Oproti jiným výrobcům HJT panelů však má švýcarský výrobce razantně nižší výrobní náklady.

Díky unikátní technologii spojů v článcích (Smart Wire nebo-li SWCT) nemá v tomto segmentu firma žádnou vážnou konkurenci. Investoři ocení špičkové technické parametry, jako je nízká teplotní koeficient, velmi nízká degradace výkonnosti a vysoká bifacialita (schopnost výroby panelů z obou stran). Všechny tyto přednosti Mayer Burger garantují zásadní zvýšení výtěžnosti při výrobě solární energie oproti standardním PERC panelům.

Technologie HJT/SWCT článků se již v praxi osvědčila při výrobě panelů ve společnosti REC, která patří ke světové špičce v oboru po mnoho let. Na jejím zprovoznění se dodávkou technologií podílela právě švýcarská společnost Mayer Burger.

Podle odborné studie německých vědců z Fraunhofer ISE technologie solárních panelů HJT/SWCT od společnosti Mayer Burger je velmi kvalitní nejen s ohledem na vynikající poměr mezi dosahovanou cenou a výkonem, ale zejména kvůli technologickému prvenství společnosti v těchto oblastech:

▪ vysoce efektivní propojení solárních článků s vysokou výkonovou tolerancí
▪ nízké provozní ztráty
▪ vysoká účinnost panelů na zadní straně v porovnání s přední stranou.

Česká stopa

Na vývoji technologie solárních panelů typu HJT/SWCT se spolupodílejí čeští vědci z Akademie věd ČR. Toto revoluční řešení, jež je v současnosti v patentovém řízení představil nedávno student Roman Dvořák, který se v rámci projektu Next Base podílel na vývoji nové technologie, jenž vzbudila zájem u firmy Meyer Burger.

„Podařilo se nám dosáhnout 25,4 % účinnosti článků. Přiblížili jsme se tak současnému světovému rekordu (26,7 %). Navíc jsme také vyvinuli technologii připravenou pro automatizovanou sériovou výrobu,“ shrnul výsledky projektu NextBase jeho spoluřešitel Antonín Fejfar z Fyzikálního ústavu AV ČR.

Projekt s aktivní účasti českých vědců  inovoval fotovoltaické články s heteropřechody (tj. vícevrstvých technologií), ve kterých jsou kladné a záporné elektrody připraveny na desce křemíkového krystalu nanesením proužků amorfního křemíku tenkých jen několik nanometrů. Dlouho ale neexistoval praktický nástroj, jak kvalitu těchto kontaktů ověřit. Metodu kontroly vyvinul Martin Ledinský z Fyzikálního ústavu AV ČR: „Optimalizační proces vyvíjených solárních článků u všech partnerů využíval naši optickou profilometrii založenou na Ramanově rozptylu.“

Návrat výroby do Evropy

Je dobře, že úspěšná práce českých vědců v rámci projektu NextBase přináší konkurenční výhodu, která umožňuje v Evropě obnovit výrobu fotovoltaických panelů. Přichází tak v paradoxní situaci, kdy Evropa plánuje dosáhnout v roce 2030 třetinového podílu obnovitelné produkce elektřiny. Přitom ale většinu panelů de do Evropy dováží z Asie.

Společnost Meyer Burger letos na jaře potvrdila, že hodlá v Německu vybudovat do roku 2025 největší továrnu v Evropě na výrobu solárních panelů s cílovou kapacitou ve výši až 5 GW ročně. S výrobou nové generace solárních panelů na bázi vícevrstvých technologií (HJT/SWCT) se začalo v dubnu 2021 v Německu.

Články se budou vyrábět v továrně v  Thalheimu a fotovoltaické moduly kompletovat ve Freibergu v Německu. Současná roční produkce činí 400 megawattů bude postupně navyšována. Na realizaci projektu v Thalheimu spojenou s vytvořením pracovních míst přispěla německá spolková vláda i vláda země Sasko-Anhaltsko částkou ve výši 15 miliónů EUR.

„Další posun ve fotovoltaických technologiích lze přirovnat k přechodu z 4G na 5G v mobilních telekomunikacích. Pouze společnost Meyer Burger dosáhla na úroveň 5G ve fotovoltaice. Úspěšně jsme již letos zahájili výrobu nových panelů v Evropě. Věříme, že do jednoho roku budeme konkurenceschopní a ziskoví,“ zdůrazňuje Gunter Erfurt, CEO společnosti Meyer Burger.